Minister podkreślił, że polska tradycja wigilijna jest wyjątkowa i ściśle związana z rodzinnym świętowaniem przy wspólnym stole, na którym zawsze jest jedno wolne miejsce. Przytaczając słowa Cypriana Kamila Norwida, Stanisław Kalemba zwrócił uwagę na symbolikę opłatka – chleba, którym dzielimy się składając sobie najserdeczniejsze życzenia.

Podsumowując obecny rok pracy, minister przyznał, iż dla sektora rolnego był on dobry. Przypomniał, że polskie produkty rolno-spożywcze są hitem eksportowym, co sprawia, że branża ta, jako jedyna w kraju, osiąga dodatnie saldo w handlu zagranicznym.

Wśród gości, którzy przyjęli zaproszenie ministra do udziału w przedświątecznym spotkaniu byli: wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, a także wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Jacek Protasiewicz, przewodniczący klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Rafał Grupiński, przewodniczący senackiej komisji rolnictwa Jerzy Chróścikowski, ks. mjr Kryspin Rak z Katedry Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

Uroczystość była także okazją do kolędowania z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca „Blichowiacy”. Minister podziękował również harcerzom za podarowanie, za jego pośrednictwem, Światła z Betlejem wszystkim pracownikom resortu.

Akcja przekazywania betlejemskiego płomienia została zapoczątkowana w 1986 r. w Austrii. Od tamtej pory, co roku światło przywożone jest z Betlejem do Wiednia, gdzie w katedrze przekazywane jest skautom z sąsiednich krajów. Następnie sztafetą trafia do najdalszych zakątków kontynentu. W Polsce od 1991 r. akcję prowadzą harcerze Związku Harcerstwa Polskiego, którzy odbierają Betlejemskie Światło Pokoju od skautów słowackich na przejściu granicznym Łysa Polana w Tatrach i przekazują do Polskich miast i wsi oraz do naszych wschodnich sąsiadów.