Dziś Polskie Stronnictwo Ludowe wyszło z propozycją Narodowego Programu Antysmogowego, jego główne założenia to dofinansowanie do wymiany pieców i ogrzewania, zakaz palenia odpadami i montażu instalacji niespełniających norm bezpieczeństwa, budowa wież antysmogowych oraz rozwój odnawialnych źródeł energii.
Warto zaznaczyć, że działania na tym polu od dawna podejmują polscy posłowie PSL w Parlamencie Europejskim, wśród nich Poseł Andrzej Grzyb (PSL, EPL), członek Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego PE (ENVI), który z ramienia Parlamentu Europejskiego był sprawozdawcą Dyrektywy o redukcji niektórych zanieczyszczeń ze średnich obiektów spalania energetycznego.
W polskich realiach znacząca część tego typu instalacji to instalacje ciepłownicze, w dużej mierze będące własnością samorządów, część z nich znajduje się w takich instytucjach jak szkoły czy szpitale. Dyrektywa była częścią pakietu regulacji dotyczącego czystego powietrza i miała na celu długoterminowe ograniczenie emisji takich szkodliwych związków jak tlenki siarki czy azotu oraz pyły. Wypełniała lukę w prawie europejskim między regulacjami dotyczącymi ekoprojektu, obejmującymi obiekty spalania do 1MW i dużymi instalacjami przemysłowymi większymi niż 50MW.
W efekcie prowadzonych przez posła Grzyba negocjacji udało się osiągnąć kształt prawa, który skutecznie ograniczy emisję szkodliwych zanieczyszczeń, równocześnie nie powodując nadmiernych kosztów dla operatorów oraz odbiorców ciepła, w tym ludności korzystającej z ciepła z osiedlowych i miejskich ciepłowni.
W Unii Europejskiej potrzebujemy prawa, dzięki któremu możliwe będzie osiągnięcie korzyści środowiskowych utrzymując optymalne koszty. Musimy dbać o jak najwyższą jakość powietrza którym oddychamy, ale równocześnie nie możemy zapominać o innych potrzebach społecznych. Dyrektywa o emisjach ze średnich obiektów spalania, której byłem sprawozdawca jest dobrym przykładem pogodzenia tych wartości. – Andrzej Grzyb.
Zobacz wcześniejsze wpisy:
Sprawozdanie Andrzeja Grzyba do dyrektywy MCP na sesji plenarnej
Ograniczenie emisji ze średnich obiektów spalania
Rozstrzyga się przyszłość polskich ciepłowni
Artykuł Ochrona powietrza – MCP (Emisja ze Średnich Obiektów Spalania) pochodzi z serwisu Andrzej Grzyb.