DLA POLSKICH ROLNIKÓW – WSPÓLNA POLITYKA ROLNA 2020+ – UE RYNKIEM DLA POLSKIEJ ŻYWNOŚCI ORAZ ODPOWIEDZIĄ NA ZEWNĘTRZNE ZAGROŻENIA – UE OKNEM NA ŚWIATOWE RYNKI – EUROPEJSKI KONGRES MŁODYCH ROLNIKÓW 2014-2018 – PE NA RZECZ LIKWIDACJI BARIER i NIEUCZCIWEJ KONKURENCJI W HANDLU ŻYWNOŚCIĄ W UE – „BEZ WODY NIE MA ROLNICTWA” DOSTĘPNOŚĆ I JAKOŚSĆ WODY W UE
PSL w PE traktuje priorytetowo kwestię wsparcia dla Polskiego rolnictwa – to zdecydowanie największa część Unijnego budżetu, istotny sektor polskiej gospodarki, polskiego handlu międzynarodowego oraz wsparcie dla jakości życia na obszarach wiejskich stanowiących ponad 93% powierzchni Polski, gdzie żyje prawie 40% Polaków. Dlatego poseł Grzyb, jako przewodniczący Klubu PSL w PE oraz współprzewodniczący polskiej delegacji w Grupie Europejskiej Partii Ludowej, największej w PE frakcji politycznej, zadbał by kluczowa dla losów Polski we Wspólnej Polityce Rolnej UE, funkcja Przewodniczącego Komisji Rolnictwa PE przypadła dla Polski. W lipcu 2014 funkcje tę objął poseł dr Czesław Siekierski z PSL. W styczniu 2017 podjęto decyzję, że dr Siekierski będzie przewodził Komisji Rolnictwa PE do końca kadencji PE.
Poseł Grzyb wraz z reprezentacją PSL w PE, w ramach największej frakcji politycznej UE, Europejskiej Partii Ludowej, odpowiada na dramatyczną sytuację rolników dotkniętych rosyjskim embargiem. Wielokrotnie skutecznie Interweniował w Komisji Europejskiej ws. prób łamania europejskiej solidarności wobec Rosyjskiego embarga na europejską żywność pod pretekstem ASF. KE zareagowała zapewniając o wspólnym europejskim froncie, w tym o pozwie do Światowej Organizacji Handlu (World Trade Organization). WTO uznało za nielegalny rosyjski zakaz na import wieprzowiny z obszarów nieobjętych bezpośrednio kwarantanną. Niestety po 2015 roku znacząco wzrosła liczba i obszar ognisk ASF w Polsce.
Apel o solidarność ws. wieprzowiny
Zatwierdzony plan rekompensat dla producentów trzody i zmniejszony obszar kwarantanny
Andrzej Grzyb pyta Komisję Europejską o dyskryminację w rosyjskim embargo na trzodę
Dzięki staraniom posła Grzyba i PSL do kluczowego dokumentu Grupy Europejskiej Partii Ludowej określającego relacje UE – Rosja, wprowadzono wezwanie skierowane do Rady i Komisji Europejskiej, do zapewnienia adekwatnej ochrony ekonomicznej tzw. Tarczy Ekonomicznej, dla rolnictwa w przypadku embarga na eksport żywności.
PSL walczy o tarczę ekonomiczną dla polskiego rolnictwa przed embargiem Rosji – EPL przekonane
Poseł Grzyb występował ws. działań na poziomie UE w związku z kryzysem ASF, naruszeniami w imporcie mięsa drobiowego z Ukrainy do UE, czy ogólnej trudnej sytuacji rolnictwa w związku z zaburzeniami na rynkach rolnych np. rynku mleka, owoców, klęski suszy, czy szkód spowodowanych wiosennymi przymrozkami.
Import mięsa z Ukrainy
Reagując na protesty rolników na pograniczu powiatów leszczyńskiego, rawickiego i gostyńskiego, sprzeciwiających się przeznaczeniu dużych terenów rolniczych pod kopalnie odkrywkowe węgla brunatnego, wspierałem ich petycje w PE. Wysłuchania w PE, krytyczne reakcje posłów, pytania do rządu, zatrzymały tę inwestycję. Wielkopolskie elektrownie, które miały wykorzystywać węgiel brunatny z tej odkrywki, przejdą na inne zasilanie, w tym gaz oraz biomasę.
Wspólna Polityka Rolna 2020+
W 2010 r. poseł Grzyb reprezentował Europejską Partię Ludową w pracach nad opinią Komisji Przemysłu Badań i Energii (ITRE) do Wspólnej Polityki Rolnej do 2020 roku (tzw. raport Dessa). Obecnie przekazywane dopłaty bezpośrednie w Polsce oraz wsparcie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich pochodzą z rekordowego, najwyższego w historii, udziału Polski we Wspólnej Polityce Rolnej 2014-2020, 42,4 mld Euro, wynegocjowanego przez PSL, w PE i Radzie UE, tym m.in. z Wielkopolskiego PSL przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi St. Kalembę. PSL skutecznie walczyło o środki z UE dla Polski i Wielkopolski z WPR 2014-2020. Największy spadek w budżecie UE na kolejne lata odnotowano właśnie we WPR (około 11%), natomiast Polska i tu odnotowała sukces, gdyż to, co otrzymamy z WPR w latach 2014-2020 wzrośnie o około 12% względem lat ubiegłych. To duża zasługa Ministrów i posłów do PE z PSL. Wsparcie rolnictwa w Polsce powinno być na tym rekordowym historycznie poziomie o ile utrzymany byłby komponent wsparcia krajowego przyjęty przez rząd z udziałem PSL.
Europejskie Kongresy Młodych Rolników 2014-2018
Razem z PSL w PE poseł Grzyb wspiera organizację kolejnych edycji Europejskich Kongresów Młodych Rolników w Brukseli, jako ambasador EKMR w Polsce. Dzięki wsparciu posłów do PE PSL w 5 edycjach w latach 2014 – 2018, uczestniczyła ponad 250osobowa reprezentacja młodych rolników z całej Polski. Europejskie Kongresy Młodych Rolników mają służyć promocji ludzi młodych zajmujących się rolnictwem, zatrzymywać i przyciągać do rolnictwa kolejne pokolenia oraz prezentować osiągnięcia młodych rolników. W trakcie Kongresów przedstawiane są projekty z krajów członkowskich wyłonione do konkursu na najlepszego rolnika oraz zostaje nagrodzony europejski zwycięzca. Program Kongresu przewiduje wystąpienia i dyskusje z przedstawicielami organizacji rolniczych, w tym Europejskiej Rady Młodych Rolników. Poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb w debacie z uczestnikami Kongresu podkreśla m.in. znaczenie rolnictwa jako źródła surowców i produkcji pierwotnej w ramach bioekonomii – światowego trendu priorytetowego również w strategii gospodarczej UE.
Należy rozmawiać z młodymi rolnikami o znaczeniu oraz szansach związanych z bioekonomią – to, co dziś jest innowacją, jutro będzie codziennością, ich codziennością. Surowce organiczne to już dziś np. bioplastiki do różnorakich zastosowań czy biopaliwa i wiele innych. Bioekonomia to także nieodzowny element projektowanej obecnie europejskiej gospodarki w obiegu zamkniętym, bezodpadowej, zmierzającej do bardziej wydajnego i konkurencyjnego wykorzystania surowców. To ogromne zadanie, ale i szansa rozwoju dla młodych rolników z Polski – Andrzej Grzyb, 2016
Relacje gospodarcze UE w interesie Polski i polskich rolników
Poseł Grzyb był sprawozdawcą do opinii Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) dla Komisji Handlu Międzynarodowego (INTA) w sprawie nowej polityki handlowej Unii Europejskiej w ramach Strategii Europa 2020 przyjętej w 2011 r .
Poseł Grzyb monitoruje prace nad umową handlowo-inwestycyjną dotyczącą również rolnictwa i zamówień publicznych między UE i USA tzw. TTIP. Poseł składał liczne poprawki i monitorował negocjacje stanowiska PE dotyczącego TTIP przyjętego w lipcu 2015 r.
Jesteśmy realistami. Umowy międzynarodowe, które zawiera w imieniu Polski UE, muszą byc korzystane także dla polskiego rolnictwa. Musza być szansa na nowe rynki zbytu, a nie ryzykiem nieuczciwej konkurencji. Umowa o Transatlantyckim Partnerstwie w dziedzinie Handlu i Inwestycji, zasługuje na poparcie tylko jeśli będzie dobrą umową, szanującą Europejskie standardy. – Andrzej Grzyb, 2015 r.
Poseł interpelował w Komisji Europejskiej ws. zgodności zapisów umowy TTIP ze stanowiskiem PE. W interpelacji poseł Grzyb podkreślił, że: By uzyskać wymagane poparcie PE umowa TTIP musi odpowiadać stanowisku PE, w tym m.in. zapewniać gospodarczą i społeczną stabilność europejskiego modelu rolnictwa czyli m.in. ochronę europejskich standardów, norm i procedur sanitarnych oraz fitosanitarnych ustalonych w celu zagwarantowania bezpieczeństwa żywności, ochrony życia i zdrowia ludzi, ochrony zwierząt i roślin. Musi zapewniać klauzule ochronne, okresy przejściowe, kwoty lub wyłączenia dla wrażliwych produktów rolnych i przemysłowych, które mają wyższe koszty produkcji w UE wynikające z unijnych zasad. Musi zapewniać, że zagraniczni inwestorzy będą traktowani w sposób niedyskryminacyjny bez preferencji wzgledem inwestorów z Krajów Członkowskich. – Andrzej Grzyb, 2016
Rosyjskie embargo na żywność
W marcu 2014 r. poseł Grzyb interpelował w Komisji Europejskiej ws. doniesień o eksporcie świń z Austrii, na podstawie certyfikatów europejskich z ręcznym dopiskiem „nie pochodzi z terenów Polski oraz Litwy”, po tym jak Federacja Rosyjska wprowadziła embargo na import żywca i wieprzowiny z Unii Europejskiej. Poseł pytał również KE o działania, jakie zamierza podjąć, by Federacja Rosyjska zdjęła embargo na mięso wieprzowe i żywiec z terenów nieobjętych obszarem ochronnym w całej UE, wliczając w to obszar Polski. A także czy możliwe jest ograniczenie w Polsce strefy ochronnej, o co wnioskował Stanisław Kalemba, polski Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
W odpowiedzi na moją interwencję komisarz Borg postawił sprawę bardzo jasno i bardzo mocno, zapowiadając interwencję Komisji Europejskiej na forum Światowej Organizacji Handlu. Przypomniał również tym państwom członkowskim, które na własną rękę chciały negocjować zniesienie embarga dla swoich producentów, że to Unia Europejska ma kompetencje w negocjacjach handlowych z krajami trzecimi. Od tego czasu nie słychać doniesień o próbach łamania solidarności europejskiej. – Andrzej Grzyb dla Onet.pl, 2014
Nie do przecenienia jest również wsparcie, jakie daje nam UE, jeśli napotykamy na blokowanie rynków zewnętrznych dla naszych produktów. Przypomnieć można choćby twarde stanowisko Komisji Europejskiej i komisarza Tonio Borga w sprawie embarga rosyjskiego na unijną wieprzowinę. Gdybyśmy byli poza UE, embargo dotyczyłoby tylko Polski i nikt w naszym imieniu by nie chciał walczyć – Andrzej Grzyb dla Onet.pl, 2014
Sprawy zagraniczne, to nie tylko geopolityka, dotykająca naszych sąsiadów, ale również w dużej mierze także relacje gospodarcze i handlowe. Wspominałem już przykład wsparcia UE dla polskiej żywności. Ale żeby uzyskać kolejny impuls rozwojowy, poza utrzymaniem zbytu na rynkach unijnych, musimy walczyć również o rynki światowe i tam również poprawiać polski bilans handlowy – w tym także może nas wspierać Unia Europejska. – Andrzej Grzyb dla Onet.pl, 2014
W styczniu 2015 r. poseł Grzyb ponownie interpelował w KE, po informacjach o rzekomych ustaleniach UE i Federacji Rosyjskiej o przywróceniu eksportu wieprzowiny i innych produktów w oparciu o certyfikaty UE, ale przy dodatkowych warunkach technicznych uwzględnianych indywidualnie z Federacją Rosyjską. W pytaniu do KE poseł podkreślił, że takie rozwiązania podkopują solidarność europejską i domagał się informacji o działaniach planowanych przez KE w celu ograniczenia dwustronnych negocjacji i faktycznego przywrócenia ich na poziom UE.
W odpowiedzi na moją interpelację Komisarz Vytenis Andriukaitis podkreślił, że UE ma wyłączną kompetencję w dziedzinie wspólnej polityki handlowej. Zaznaczył, że Komisja uważa, że państwa członkowskie muszą powstrzymać się od zawierania dwustronnych umów handlowych, które byłyby niezgodne z tą zasadą. Komisarz wyjaśnił, że w ramach rozmów z Federacją Rosyjską Komisja wyraźnie zaznaczyła, że umowy dwustronne są niedopuszczalne, a jakiekolwiek rozwiązanie, które umożliwiłoby wznowienie wywozu produktów objętych zakazem, powinno mieć zastosowanie do wszystkich państw członkowskich UE. – Andrzej Grzyb, 2015
Zobacz również:
Apel o solidarność ws. wieprzowiny
Andrzej Grzyb pyta Komisję Europejską o dyskryminację w rosyjskim embargo na trzodę
FORUM PE NA RZECZ LIKWIDACJI BARIER i NIEUCZCIWEJ KONKURENCJI W HANDLU ŻYWNOŚCIĄ W UE
Europejski przemysł żywnościowy, to największy sektor produkcyjny w UE. Większość, czyli ponad 80% całej produkcji lokowana jest na wspólnym europejskim rynku. Wartość obrotu europejską żywnością to ponad 1,098 miliarda eur, w tym 0,129 miliardów eur, to eksport poza UE. Prawie 50% tego obrotu generują małe i średnie przedsiębiorstwa. Ogółem w przetwórstwie żywności w UE zatrudnionych jest ponad 4 miliony osób, a liczba przedsiębiorstw sięga 283 tysięcy.
Poseł Grzyb jest jednym z inicjatorów i organizatorów spotkań w PE, rozpoczętych w 2015 roku seminariów i debat z decydentami UE, w ramach cyklu Single Europe – Varied Food, tj. Wspólny Rynek – Zróżnicowana Żywność. Celem cyklu jest wypracowanie i wdrożenie zmian w prawie UE usprawniających funkcjonowanie rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, likwidację barier, walka z nieuczciwą konkurencja i protekcjonizmem w UE oraz dbałość o równe standardy dla żywności w całej UE. W spotkaniach udział biorą m.in.: przedstawiciela dyrekcji generalnej rolnictwa Komisji Europejskiej, reprezentanci Ambasad Państw Członkowskich przy UE, COPA-COGECA, Federacja Branżowa Związków Producentów Rolnych, Polska Federacja Producentów Żywności, praktycy i eksperci z Polski, Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii i Słowacji oraz posłowie do PE z różnych państw UE.
„Po latach postępów w liberalizacji handlu międzynarodowego, globalizacji, gdy wydawało się, że proces ten może zmierzać tylko w jednym kierunku, szybciej lub wolniej, ale w kierunku wolności wymiany dóbr i usług, dziś jesteśmy świadkami trudności i niespodziewanej zmiany kierunku. Poprawa przepływu towarów i równe traktowanie wszystkich podmiotów na rynku wewnętrznym UE to kwestie, które należy uwzględnić w ramach szerokiej debaty i podjęcia przez Komisję Europejską efektywnych działań. Leży to w interesie wszystkich państw członkowskich UE i stanowi jeden z fundamentów naszej wspólnoty. Wspólnotowy rynek jest niezaprzeczalnym dorobkiem UE oraz jej fundamentem. Działania zaburzające jego funkcjonowanie to ryzykowanie podkopywanie tych fundamentów” – Andrzej Grzyb, 2018
Dotychczasowe prace w ramach cyklu Single Europe – Varied Food doprowadziły do przyjęcia rekomendacji, które poseł Grzyb wraz z innymi posłami biorącymi udział w pracach forum, skierował do KE.
https://andrzejgrzyb.eu/rynek-zywnosci-w-ue/
https://andrzejgrzyb.eu/rozwiazania-dla-lepszego-dzialania-rynkow-ue-spotkanie-pe/
https://andrzejgrzyb.eu/single-europe-varied-food/
Woda – dobro publiczne i prawo człowieka, „bez wody nie ma rolnictwa”
Brak dostępu do wody bywa nie tylko przyczyną chorób i śmierci, ale też konfliktów. W PE poseł Andrzej Grzyb wspiera utrzymanie wody jako dobra publicznego oraz sprzeciwia się pomysłom komercjalizacji.
Bez wody nie ma rolnictwa, żywności, życia. Dziś w UE wyzwaniem może być dostarczenie wody w odpowiedniej ilości i odpowiedniej jakości dla przemysłu, coraz częściej jest to problem dla rolnictwa, jutro może to być problem rodzin w UE. Już teraz woda jest źródłem rywalizacji i konfliktów na świecie. Powodzie i susze są m.in. ważnym czynnikiem powodują- cym masowe migracje. – Andrzej Grzyb, 2016
W PE trwają prace nad pakietem legislacyjnym dotyczącym gospodarki w obiegu zamkniętym, bezodpadowej. Także wodę należy traktować jak surowiec, który można i należy odzyskiwać. – Andrzej Grzyb, 2016
Z inicjatywy posła do PE Andrzeja Grzyba Podkomisja Praw Człowieka PE zleciła badanie „Woda jako obszar współpracy i konfliktów na świecie”. Opracowanie stało się także przedmiotem debaty publicznej w ramach podkomisji. Woda kolejny raz staje się tematem obrad Parlamentu Europejskiego.
http://www.europarl.europa.eu/RegData/etudes/STUD/2015/549056/EXPO_STU(2015)549056_EN.pdf
W 2015 roku poseł Grzyb poparł rezolucję PE podjętą jako odpowiedź na pierwszą w historii inicjatywę obywatelską, która zebrała wymaganą w Traktacie Lizbońskim liczbę głosów tzw. „Right2Water”. Pod dokumentem podpisało się ponad 1,9 milionów obywateli Unii Europejskiej https://www.right2water.eu/
W 2018 roku poseł Grzyb był zaangażowany w prace legislacyjne mające na celu wdrożenie w życie inicjatywy obywatelskiej Right2Water tj. nad Dyrektywą UE o Wodzie Pitnej, dotyczącej dostępności i poprawy jakości wody w UE. Większość z proponowanych przez posła Grzyba poprawek, w wyniku prowadzonych negocjacji, znalazło poparcie większości PE. Poseł szczególnie chwalił sobie współpracę ze sprawozdawcą dyrektywy z Europejskiej Partii Ludowej, francuskim posłem Michel Dantin, którego udało się przekonać do uznania Polskich argumentów. Nowe przepisy poza poprawą dostępności i jakości zwiększają m.in. zakres i dostęp do informacji dla konsumentów, dotyczą rozwiązań pozwalających na oszczędność wody, energii, zmniejszenia zanieczyszczenia odpadami w tym szczególnie plastikami.
„Do wyprodukowani litra wody butelkowanej zużywa się znacznie więcej wody i energii, emituje CO2, wytwarza się więcej odpadów, mikro-plastików, niż gdyby taką samą ilość wody pobrać z kranu. W efekcie woda butelkowana jest droższa, co zmniejsza jej dostępność, szczególnie dla uboższych. Dlatego potrzebujemy rozwiązań, które podniosą bezpieczeństwo, jakość, a nawet po prostu smak wody dostępnej powszechnie w Europie z kranów” – Andrzej Grzyb, 2018
„Oczywiście podniesienie jakości i bezpieczeństwa wody kranowej generuje koszty, a naszym celem powinno być takie ich zoptymalizowanie by nowe rozwiązania były wdrażane w Państwach UE, akceptowalne społecznie, nie nakładały nadmiernych wymagań na podmioty w UE względem zagranicznej konkurencji – by nie okazały się kontr skuteczne względem zakładanych celów” – Andrzej Grzyb, 2018
http://ec.europa.eu/environment/water/water-drink/review_en.html
http://europa.eu/rapid/press-release_IP-18-429_pl.htm
Zobacz też inne działania Posła w zakresie Rolnictwa:
https://andrzejgrzyb.eu/10367-2/
https://andrzejgrzyb.eu/tylko-zdrowa-zywnosc/
I Europejski Kongres Młodych Rolników
Forum rolnicze powiatu kościańskiego
Forum Rolnicze Południowej Wielkopolski: polską wieś czeka wiele zmian
Zakazu wędzenia nie będzie Unia pomoże małym producentom
Polska wieś dostanie więcej pieniędzy – WPR na lata 2014-2020
Forum Rolnicze Południowej Wielkopolski – polskie rolnictwo czeka wiele zmian
Artykuł ROLNICTWO pochodzi z serwisu Andrzej Grzyb.