Zobacz również: Gęsina polskim hitem Zielonego Tygodnia

Minister podkreślił, że udział sprzedaży do naszego zachodniego sąsiada stanowi ponad 22% polskiego eksportu rolno-spożywczego i dodał, że w handlu zagranicznym towarami rolno-spożywczymi utrzymują się korzystne tendencje.

– Według szacunków za cały 2013 rok dodatnie saldo osiągnie wartość ok. 5, 5 mld euro, tj. wzrośnie, w porównaniu z 2012 rokiem, o prawie 30% – zaznaczył minister Kalemba.

Poinformował, że na drugim miejscu pod względem wartości tego eksportu znajduje się Wielka Brytania, gdzie za 10 miesięcy 2013 r. jego wartość wyniosła 1, 2 mld euro, a na trzecim Federacja Rosyjska, gdzie w tym samym czasie eksport wyniósł 1 mld euro.

Minister Kalemba dodał, że Polska świetnie wykorzystała swoją szansę w Europie.

– Dobre rozdysponowanie unijnych środków wpłynęło na modernizację polskiego rolnictwa i przetwórstwa. Dziś mamy zdrową i smaczną żywność znaną i cenioną w Europie i wielu krajach świata. Jesteśmy jednym z największych producentów żywności w Unii Europejskiej. Mamy pierwsze miejsce w produkcji jabłek, pszenżyta i czarnej porzeczki. Znajdujemy się też na czołowych miejscach w produkcji owoców jagodowych i pieczarek – podkreślił szef polskiego resortu rolnictwa. Zaznaczył również, że nie można zapominać to tym, że Polska posiada największą akwakulturę wśród wszystkich unijnych państw.

– Środki z Programu Operacyjnego Ryby wykorzystujemy na rozwinięcie oraz modernizację naszego rybactwa, dostosowanie go do współczesnego rynku, unowocześnienie przetwórstwa oraz wprowadzanie do obrotu produktów rybołówstwa. – powiedział minister Kalemba.

W konferencji uczestniczył także, przebywający dziś na Targach, wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, który wcześniej odwiedził polskie stoiska i rozmawiał z wystawcami.

– Zapraszam do Polski do kraju przyjaznych ludzi, kraju solidarności i muzyki Chopina, ale także ciekawej przedsiębiorczości, przemysłu i żywności. Myślę, że po zwiedzeniu naszej ekspozycji tutaj w Berlinie, na targach żywności i rolnictwa wszyscy są przekonani do polskiej kuchni i naszej wsi – powiedział podczas konferencji prasowej wicepremier.

W Targach wzięli również przedstawiciele Województwa Wielkopolskiego, w tym. min. Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

Targi Grüne Woche to także okazja do rozmów bilateralnych z ministrami innych krajów którzy przyjechali do Berlina.

Rano polskie stoisko odwiedził federalny minister wyżywienia i rolnictwa Niemiec Hans-Peter Friedrich. Minister Friedrich skosztował tradycyjnych, polskich wędzonek i powiedział, że smakują one wyśmienicie. W rozmowie z ministrem Kalembą zapewnił o chęci nawiązania ściślejszej współpracy w zakresie realizacji Wspólnej Polityki Rolnej w nowej perspektywie finansowej. Było to już drugie, po utworzeniu w Niemczech nowego rządu, spotkanie ministrów. Pierwsze rozmowy odbyły się w Warszawie 9 stycznia br.

Gościem na naszej ekspozycji była także minister rolnictwa Holandii Sharon Dijksma, której najbardziej smakowała polska szynka.

Podczas spotkania z ministrem rolnictwa Mołdawii Vasilem Bumacovem omawiano możliwości rozszerzenia współpracy w zakresie inwestycji w sektorze rolnym, rozwoju obszarów wiejskich, rynków hurtowych, a także rozszerzenia współpracy w zakresie weterynarii, w szczególności odnośnie uznawania polskich świadectw weterynaryjnych. Minister zapowiedział, że w przyszłym tygodniu, podczas Szczytu Partnerstwa Wschodniego w Kiszyniowie, odbędzie się spotkanie bilateralne z udziałem polskiego Głównego Lekarza Weterynarii i zostaną omówione sprawy dotyczące świadectw weterynaryjnych.

Rozmowy z ministrem rolnictwa Estonii Helir-Valdor Sederem dotyczyły przede wszystkim wdrażania Wspólnej Polityki Rolnej w nowej perspektywie finansowej, a także negocjacji w zakresie Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego, a także inicjatywy „Chleb Pokoju”.

Podczas zwiedzania stoisk minister Kalemba rozmawiał z wiceministrem rolnictwa Czech Janem Sixtą, który zaprosił polskiego ministra na Międzynarodowe Targi Spożywcze Salima, które odbywać się będą pod koniec lutego w Brnie. Minister Kalemba przyjął zaproszenie i podkreślił dużą wagę dobrej współpracy z sąsiadami.

Natomiast podczas spotkania z ministrem wyżywienia, rolnictwa i leśnictwa Kraju Związkowego Bawarii Helmutem Brunnerem poruszano m.in. problematykę bezpieczeństwa żywności. Polski minister podpisał także deklarację „Soja Naddunajska”. To inicjatywa, której celem jest to, by zapewnić w Europie zaopatrzenia w białko wysokiej jakości spełniające wymagania europejskiego rynku oraz europejskiego rolnictwa. Jest to odpowiedź na wzrastający w Europie popyt konsumentów na produkty żywnościowe oparte na soi niemodyfikowanej genetycznie i pasze zawierające białko sojowe.

Swoim zagranicznym rozmówcom minister Kalemba podarował kosze z polską żywnością. Były w nich polskie, tradycyjne i ekologiczne produkty: wędliny, pierniki, miody pitne, powidła, sery, słodycze i soki.

Początki berlińskiego Zielonego Tygodnia sięgają 1926 roku. Wówczas to zorganizowano pierwszą wystawę rolniczą, podczas której, jako jedno z największych osiągnięć mechanizacji rolnictwa zaprezentowano czterometrowy ciągnik na metalowych kołach. Od 2005 r., corocznie targi Zielony Tydzień realizują koncepcję kraju partnerskiego. W tym roku funkcję tę pełni Estonia, która przygotowała nie tylko atrakcje żywnościowe dla smakoszy, ale także szeroką prezentację swojego rolnictwa. Polska taka funkcję pełniła w 2011 roku. Promowalismy wtedy naszą żywność pod hasłem „Polska schmeckt!”, czyli „Polska smakuje!”.

Tegoroczne, polskie wystąpienie obejmuje ponad 120. firm z dziesięciu regionów Polski, Prezentują one zarówno szeroki asortyment żywności: wędlin, serów, pieczywa, ryb, jak i interesujące oferty agroturystyczne i kulturę ludową. Na stoisku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi prezentowane są produkty tradycyjne, ekologiczne i najwyższej jakości posiadające znak Programu Poznaj Dobrą Żywność.

Targi Zielony Tydzień od kilku lat stanowią także platformę wymiany informacji na temat wykorzystywania funduszy europejskich w zakresie rybactwa, jak również zróżnicowania, zasad funkcjonowania i kierunków rozwoju tego sektora gospodarki.

W tym roku Organizacja Producentów Ryb Jesiotrowatych zorganizowała pod patronatem polskiego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi konferencję pt. „Systemy jakości i dobre praktyki w branży rybackiej”. Podczas spotkania zostały zaprezentowane informacje dotyczące Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego na lata 2014-2020.

Źródło: http://www.minrol.gov.pl

{flike}