Zaduszki Mikołajczykowskie rozpoczęło nabożeństwo w kościele św. Tekli, w którym w 1924 roku Stanisław wziął ślub z Cecylią. Ludowcy modlili się za duszę przywódcy Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz jego żony. Stanisław Mikołajczyk w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku zakładał tam oraz w okolicznych miejscowościach pierwsze organizacje rolnicze i młodzieżowe. Po mszy członkowie PSL na czele z Andrzejem Grzybem, Posłem do PE i szefem Ludowców w Wielkopolsce, Piotrem Walkowskim – Posłem na Sejm RP, Wojciechem Jankowiakiem Prezesem Zarządu Głównego Towarzystwa im. Stanisława Mikołajczyka w Poznaniu, Wicemarszałkiem Woj, Wlkp., Krzysztofem Grabowskim – Wicemarszałkiem Woj. Wlkp., Burmistrzem Jarosławem Pietrzakiem – Prezesem Oddziału Towarzystwa im. Stanisława Mikołajczyka w Dobrzycy oraz Sławomirem Spychajem Prezesem Zarządu Powiatowego PSL w Pleszewie złożyli kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym polityka.

GALERIA FOTOGRAFII

– Zaduszki w tym roku są dla nas wyjątkowe ze względu na wybory, w których PSL otrzymało bardzo dużo głosów. Wynik pokazuje, że ruch ludowy, ale i idee, na których wyrastał a których autorem jest m.in. Stanisław Mikołajczyk – powiedział Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego. – Założenia, które przyświecają ludowcom są uniwersalne i ponadczasowe o czym świadczy fakt, że PSL jest najstarszą formacją polityczną w Polsce.

Po części oficjalnej odbyło się spotkanie członków PSL w czasie, którego wręczono medale. Zaduszki Mikołajczykowskie w Dobrzycy odbywają się 2000 roku, kiedy sprowadzono prochy polityka do Polski i zawsze w okolicach daty jego śmierci czyli 13 grudnia 1966 roku. W przyszły weekend Zaduszki Mikołajczykowskie odbędą się w Gnieźnie, Poznaniu i Wągrowcu [PROGRAM]

AW

LINKI:

www.faktykaliskie.pl – Zaduszki Mikolajczykowskie w Dobrzycy

www.wiadomosci.onet.pl – Zaduszki Mikołajczykowskie w Dobrzycy

www.radiomerkury.pl – Zaduszki w Dobrzycy

www.tvp.pl/poznan/ – TELESKOP [8:10]

Zdjęcie: Sławomira Malinowska