Zaduszki Mikołajczykowskie w Dobrzycy

Od ponad dwudziestu lat, w rocznicę śmierci Stanisława Mikołajczyka, organizowane są w miejscach związanych z jego osobą Zaduszki Mikołajczykowskie. W miniony weekend zainicjowano obchody uroczystościami w Damasławku oraz Dobrzycy – miejscami szczególnie bliskimi S. Mikołajczykowi.

W Dobrzycy Zaduszki odbyły się po raz XXI. Głównymi inicjatorami Zaduszek są: Michał Karalus – starosta pleszewski, Wojciech Jankowiak – prezes Towarzystwa im. S. Mikołajczyka w Poznaniu, Wicemarszałek Woj. Wlkp., ponadto gospodarz miejsca Jarosław Pietrzak – wójt gminy Dobrzyca oraz Zarząd Wojewódzki Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Tradycyjnie w Dobrzycy odbyła się msza święta w kościele p.w. św. Tekli, podczas której modlono się za duszę śp. Stanisława i Cecylii Mikołajczyków. Następnie złożono kwiaty i znicze oraz oddano cześć Wielkiemu Polakowi pod obeliskiem na Rynku dobrzyckim.

Wśród gości byli m. in. Wicemarszałek Sejmu RP E. Grzeszczak, poseł do PE, Prezes ZW PSL A. Grzyb, posłowie na Sejm J. Racki oraz P. Walkowski, wicewojewoda P. Pacia, wicemarszałek Woj. Wlkp. W. Jankowiak, członek Zarządu Woj. Wlkp. K. Grabowski, ponadto władze samorządowe oraz członkowie i sympatycy PSL, w tym liczne poczty sztandarowe.

Dobrzyca to znakomite miejsce do spotkania, rozmowy, wymiany poglądów. To także okazja do wręczenia medali dla zasłużonych działaczy Ruchu Ludowego. W tym roku odznaczeni zostali medalem Za Zasługi dla Ruchu Ludowego im W. Witosa: Jan Grzesiek, medalem Za Zasługi dla Ruchu Ludowego im. S. Mikołajczyka: Jan Chlasta, Zbigniew Kosior, Sławomir Spychaj, Jan Szkudlarczyk.

W następny weekend będzie miała miejsce druga cześć obchodów – 10.12 br. w Poznaniu oraz 11.12 br. w Wągrowcu, na które już dziś zapraszamy.


GALERIA FOTOGRAFII:

Tekst oraz zdjęcia S. Dachowska.

Relacje:

http://www.youtube.com/watch?v=kvfoD-AjuyI&feature=youtu.be

http://www.tvp.pl/poznan/informacja-i-publicystyka/teleskop/wideo/04122011-godz-1830/5795193 (minuta: 3:43)

http://www.tvp.pl/poznan/aktualnosci/zaduszki-w-dobrzycy/5795357

http://www.psltv.pl/index.php?plik=2030&so=3

http://www.psltv.pl/index.php?plik=2031&so=3

http://wyborcza.pl/1,91446,10756463,Wielkopolskie__21___Zaduszki_Mikolajczykowskie__w.html

http://www.rc.fm/polityczne/zaduszki-mikolajczykowskie.html

http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/poznan/21-zaduszki-mikolajczykowskie-w-dobrzycy,1,4946618,wiadomosc.html

http://www.umww.pl/urzad/aktualnosci/zaduszki-mikolajczykowskie-w-dobrzycy.html

http://www.zycie-pleszewa.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2184:wicemarszaek-sejmu-w-dobrzycy&catid=4:gmina-dobrzyca&Itemid=78

http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci_agencyjne/pap/artykul/wielkopolskie;20;zaduszki;mikolajczykowskie;w;dobrzycy,248,0,733688.html