WOJEWÓDZKIE ŚWIĘTO LUDOWE SZRENIAWA 2015 r.

Liczne delegacje Ludowców praktycznie z całej Wielkopolsce przybyły w sobotnie popołudnie do Szreniawy, aby uczestniczyć w wielkopolskich obchodach Wojewódzkiego Święta Ludowego.

Cała uroczystość odbyła się na terenie Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Obchody rozpoczęły się od Mszy Świętej polowej odprawionej przez Ks. Proboszcza Adama Skrzypczaka oraz Ks. Karola Przykuckiego z Parafii pod wezwaniem świętego Andrzeja Apostoła w Komornikach.

Ks. Skrzypczak w czasie kazania wiele uwagi poświęcił patronowi wielkopolskich ludowców – Stanisławowi Mikołajczykowi, wskazując na jego liczne zasługi dla Ojczyzny. Nawiązał do słów Arcybiskupa Mariana Przykuckiego, wygłoszonych w 2000 r. podczas mszy żałobnej odprawianej  w związku z uroczystościami sprowadzenia prochów Premiera Mikołajczyka do Polski.

W części oficjalnej gości powitał Wojciech Jankowiak – Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Wiceprezes ZW PSL, Prezes Zarządu Głównego Towarzystwa im. St. Mikołajczyka. W sposób szczególny za okazaną gościnność  podziękował dyrektorowi Muzeum dr Janowi Maćkowiakowi. Na jego ręce, wraz z Andrzejem Skałeckim – Wiceprezesem Towarzystwa im. St. Mikołajczyka, przekazał archiwalną dokumentację dotyczącą działalności i dokonań Towarzystwa w minionych latach.

Następnie głos zabrał Andrzej Grzyb – Prezes ZW PSL, Poseł do PE. Podziękował za przybycie uczestnikom  uroczystości. Wiele uwagi poświęcił kondycji  wielkopolskiej organizacji PSL. Podkreślił znakomite wyniki jakie kandydaci PSL osiągnęli w wyborach samorządowych, zwracając jednocześnie uwagę na olbrzymią pracę jaką wykonali w trakcie kampanii wyborczej.

Podczas swojego wystąpienia Eugeniusz Grzeszczak – Wicemarszałek Sejmu zaakcentował rolę PSL na polskiej scenie politycznej. Zwrócił również uwagę na długoletnią tradycję obchodów zielonoświątkowych szczególnie kultywowanych przez Ludowców.

Stanisław Kalemba – Poseł na Sejm RP, Prezes Honorowy Wielkopolskiego PSL przypomniał o szczególnej roli ziemi oraz etosu pracy w rolnictwie oraz zwrócił uwagę na znaczny wkład wniesiony przez PSL w kształtowanie ram finansowych WPR. 

W części artystycznej swój repertuar zaprezentowała Orkiestra Dęta Quantum z Rychwała na czele z Kapelmistrzem Zbigniewem Osajdą oraz Zespół Wiaruchna z Opalenicy, którego akompaniatorem jest Zygmunt Gabliczak.

O Święcie Ludowym w mediach:
http://poznan.nowinylokalne.pl/swieto-ludowe-w-szreniawie/
https://www.youtube.com/watch?v=ozHTdd9NT9c&sns=fb&app=desktop
http://www.radiomerkury.pl/informacje/pozostale/ludowcy-swietowali-w-szreniawie.html
http://poznan.tvp.pl/20196626/25052015-godz1830 (min.12.20sek.)

{AG}SL_2015{/AG}