WODA ŻYCIODAJNA SUBSTANCJA

Koło Terenowe Powiatu Wągrowieckiego Stowarzyszenia „ Krajowe Forum Kobiet”, mając na uwadze wakacje i czas urlopów, zainicjowało spotkanie propagujące picie wody z kranu.

Dzięki uprzejmości pani sołtys Anny Haremzy i pani Anny Waszak prezes Stowarzyszenia Mieszkańców Wsi Grylewo spotkanie odbyło się 26 czerwca br. w świetlicy wiejskiej w Grylewie (powiat wągrowiecki). Gościem spotkania oprócz członkiń Koła, sympatyków i mieszkańców powiatu była pani Ewa Pidde, główna technolog Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Wągrowcu oraz pani Janina Boras, właścicielka Dworu Grabowskich w Grylewie. Pani Ewa przedstawiła zagadnienia dotyczące sposobów uzdatniania wody oraz zasięgu zaopatrywania w wodę (12 miejscowości w powiecie) przez MPWiK  w Wągrowcu. Wykład urozmaiciła mikropokazem uzdatniania wody, który spotkał się z dużym zainteresowaniem uczestników spotkania.
Na pytanie „Czy można pić wodę z kranu?” główna technolog odpowiedziała jednoznacznie „Tak”, bowiem oczyszczona woda lepiej smakuje, pachnie i zawiera dużo składników mineralnych potrzebnych organizmom żywym. Woda z kranu jest zdrowa i można ją pić bez ryzyka zakażenia. Ponadto doskonale zastąpi nam nie tylko podczas upałów, ale w ciągu całego roku słodzone i gazowane napoje, czy smakowe wody mineralne. Zadbamy nie tylko o zdrowie ale i o środowisko nie zaśmiecając go niepotrzebnymi odpadami, oszczędzimy pieniądze. Wysoką jakość wody zawdzięczamy nowoczesnej stacji uzdatniania wody w Wągrowcu i częstym kontrolom jej jakości na poszczególnych etapach technologii. Procedury, które zapewnia nam MPWiK Spółka z o.o. w Wągrowcu są zgodne ze standardami unijnymi co do bezpieczeństwa, czystości wody i ilości badań (w tym również przez Sanepid). Pani Ewa Pidde podkreśliła, że aktualne wyniki badań przeprowadzane przez laboratoria posiadające certyfikaty akredytacji załączone są na stronie internetowej MPWiK Spółka z o.o. w Wągrowcu. Uczestnicy spotkania otrzymali materiały dotyczące jakości wody.

            Spotkanie przebiegało w sympatycznej atmosferze i wzajemnej integracji, przeplatanej ożywioną dyskusją na temat wody. Oprócz serwowanej kawy i słodkości można było przecież spróbować wodę z kranu. Pierwszą część spotkania zakończyła pani Małgorzata Strzelecka, prezes wągrowieckiego Forum Kobiet, dziękując pani Ewie Pidde za cenne dla wszystkich informacje na temat wągrowieckiej wody i zaprosiła do zwiedzania mieszczącego się nieopodal świetlicy późnobarokowego Dworu Grabowskich oraz znajdującego się wokół niego parku krajobrazowego. Szczególne znaczenie dla zwiedzających miał fakt, że „lekcję historii” w dworze przeprowadziła pani Janina Boras, żona nieżyjącego już wybitnego profesora UAM Zygmunta Borasa, który dokonał restauracji dworu.

Niezwykła atmosfera, cenne informacje, ożywiona dyskusja, ciekawostki z dziedziny biologii, chemii czy historii i duża frekwencja  zachęcają nas do organizowania następnych, ciekawych spotkań.

{AG}woda_FK_wagrowiec{/AG}