Wizyta młodzieży, laureatów konkursów z Wielkopolski

W dniach 2-6 maja na zaproszenie Posła Andrzeja Grzyba przebywała w Belgii grupa laureatów konkursów z regionu Wielkopolski. Uczestnikami wyjazdu studyjnego byli laureaci m. in. konkursów Wiedzy o Unii Europejskiej oraz wiedzy o Norwegii, XII regionalnego Konkursu Matematycznego, konkursu artystycznego Civitas Christiana, a także uczestnicy Pikniku Europejskiego, uczniowie roku. Pozostałymi uczestnikami byli uczniowie Gimnazjum w Siedlikowie oraz opiekunowie poszczególnych grup.

Bruksela przywitała gości deszczową pogodą. Nie przeszkodziło to jednak w zwiedzaniu pięknej stolicy Belgii. Młodzież miała okazję zobaczyć zabytkowy rynek Grand Place z ratuszem, podziwiać symbol Brukseli – fontannę Manneken Pis oraz bibliotekę Królewską. Zwiedzanie uwieńczyła Msza Św. w Notre Dame de la Chapelle.

Z samego rana drugiego dnia wycieczki, podróżni udali się do Brugii oraz nie mniej uroczej Gandawy. Punktualnie o godzinie 20 rozpoczęła się uroczysta kolacja z udziałem posła Andrzeja Grzyba, który pogratulował konkursowiczom i podziękował im za przybycie.

Ostatni dzień wyjazdu studyjnego przeznaczony został na zwiedzanie Parlamentu Europejskiego – uczestnicy mieli możliwość poznać jego działalność od wewnątrz. Widzieli salę plenarną, a następnie udali się do części roboczej Parlamentu, gdzie zobaczyli biuro Posła Grzyba. Kolejnym punktem dnia był krótki wykład przeprowadzony przez Biuro Informacji Województwa Wielkopolskiego na temat reprezentacji i promocji Wielkopolski w Brukseli i w Europie.

Aby poszerzyć wiedzę o działalności Parlamentu uczestnicy odbyli wirtualną podróż w multimedialnym centrum informacyjnym Parlamentarium. Ostatnim etapem wyjazdu było spotkanie uczestników z przedstawicielami Sejmiku Wojewódzkiego i Zarządu Województwa Wielkopolskiego na czele z Wicemarszałkiem Wojciechem Jankowiakiem i Przewodniczącym Komisji Strategii Rozwoju Regionalnego i Współpracy Międzynarodowej Zbigniewem Hauptem.

[ZDJĘCIA]

Oprac. Rafał Kucharski