Święto Plonów

Rozpoczęły się dożynki. Jeden z najważniejszych momentów w kalendarzu każdej polskiej wsi. To moment wytchnienia, zakończenia wytężonej pracy na roli i zwiastun odpoczynku dla rolników. W minioną niedzielę w kilkudziesięciu wsiach województwa wielkopolskiego odbyło się Święto Plonów.  

– Nie sposób być wszędzie w tym okresie i osobiście skierować słowa podziękowania rolnikom, ale wszędzie można być sercem i myślami, ja, drodzy rolnicy, jestem z Wami każdego dnia, bo wiem jak ciężka jest Wasza praca. Teraz, kiedy szykujecie się do zasłużonego odpoczynku, kiedy odpoczywać będzie też uprawiana przez Was ziemia, kiedy nadszedł czas, by cieszyć się plonami, jestem przy Was w sposób szczególny. To dzięki Wam każdego dnia na nasze stoły trafia chleb, symbol dostatku. Jak trudno wyobrazić sobie życie bez niego rozumiemy dopiero w momencie, kiedy go brakuje. Dzięki ostatnim miesiącom ciężkiej, mozolnej pracy, dzięki doświadczeniu, a często na przekór przeciwnościom losu, które płata natura, tego symbolu nam nie zabraknie. Teraz, kiedy nadszedł czas dożynek, bawcie się, świętujcie i chwalcie tym, co udało się zebrać. Tam, gdzie będę mógł dotrzeć, będę na pewno, gdzie mi się nie uda, będą ciepłe słowa skierowane do Was, podziękowania i życzenia – powiedział poseł Andrzej Grzyb.

W niedzielę dożynki odbyły się między innymi w Siedlikowie, rodzinnej miejscowości Andrzeja Grzyba. Życzenia dotarły do rolników z gmin Baranów, Blizanów, Ceków Kolonia, Lisków, Ostrów Wlkp., Czajków, Sośnie i Sieroszewice. W najbliższą niedzielę Poseł wspólnie z rolnikami z całej Wielkopolski będzie dziękować za plony w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie odbędą się dożynki wojewódzko-diecezjalne.

GALERIA ZDJĘĆ DOSTĘPNA NA STRONIE INTERNETOWEJ:  www.andrzejgrzyb.eu

Linki poniżej:

[Dożynki w gm. Blizanów]

[Dożynki w Siedlikowie]