W niedzielę 17 czerwca br. Jerzy Berlik, prezes Zarządu Powiatowego Stronnictwa Ludowego w Gnieźnie i jednocześnie wicestarosta powiatu gnieźnieńskiego, zaprosił
w imieniu ZP PSL na coroczne obchody Święta Ludowego Powiatu Gnieźnieńskiego do wsi Dziekanowice, gm. Łubowo.

Spotkanie środowiska ludowego rozpoczęło się o godz. 14:00 uroczystą Mszą świętą
w Kościele pod wezwaniem świętej Anny i świętego Wawrzyńca, mieszczącego się
w skansenie, którą celebrował tutejszy proboszcz, ksiądz Sławomir Kozik.

Po zakończonej Mszy świętej z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, przybyłe poczty sztandarowe, a także zgromadzeni goście udali się korowodem do położonej nieopodal świetlicy wiejskiej w Dziekanowicach.

Na budynku świetlicy, umieszczona została tablica upamiętniająca pobyt Wincentego Witosa na Ziemi Dziekanowickiej. Ten wybitny Mąż Stanu, trzykrotny Premier II Rzeczypospolitej oraz współtwórca Niepodległego Państwa Polskiego, odbył dwukrotnie spotkania z rolnikami z Dziekanowic i okolic w latach: 1922, a także 1927.

Wincenty Witos w polityce i życiu kierował się zawsze trzema zasadami. Na pierwszym miejscu stawiał niepodległy byt państwa polskiego, jako cel nadrzędny w działalności całego ruchu ludowego. Na drugim miejscu demokratyczny ustrój państwa, jako najbardziej sprawiedliwy i równy ustrój społeczny. Na trzecim miejscu znajdowały się sprawy chłopskie i obrona ludowych interesów. Dążył całe życie do tego, by chłop polski zajął należne miejsce w państwie polskim.

Jego zdaniem czyniły go: stan liczebny warstwy chłopskiej, stanowiącej większość narodu polskiego oraz praca żywiąca inne warstwy, a także przywiązanie do ziemi ojczystej.

Wincenty Witos, należał do ludzi, którzy nie tylko wyrośli z warstwy chłopskiej, ale pozostali jej wierni na całe życie. Swą chłopskość zawsze podkreślał: w sposobie bycia, w mowie, w geście i legendarnym stroju – w butach z cholewami i bez krawata. Sam prowadził swoje gospodarstwo, także wtedy gdy przyszło mu kierować państwem. Był bowiem rolnikiem z zamiłowania.

Wierność dla wsi, dla środowiska ojczystego była u niego niezwykła.

„Z pnia i rdzenia tej wsi wyszedłem, z nią żyłem i z nią cierpiałem, przechodząc złą i dobrą dolę. Zawsze starałem się utrzymywać wszystko, co mnie z nią łączyło, łączy, a spodziewam się łączyć będzie.” – pisał w swych wspomnieniach W. Witos.

Uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej dokonali: Wojciech Jankowiak – Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Stanisław Kalemba – były Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi  oraz poseł na Sejm RP, Jerzy Berlik – Wicestarosta Gnieźnieński, Andrzej Łozowski – Wójt Gminy Łubowo, a także Janusz Winiarski – Przewodniczący Społecznego Komitetu Ufundowania Tablicy Pamiątkowej Wincentego Witosa
w Dziekanowicach i Tadeusz Stachowiak – Honorowy Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Powiatu Gnieźnieńskiego.

Tablica pamiątkowa została poświęcona przez księdza proboszcza, a przybyłe delegacje dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Łagiewnikach Kościelnych, gm. Kiszkowo oraz delegacja osób reprezentujących Towarzystwo im. Stanisława Mikołajczyka, na czele z Eugeniuszem Pacią – Prezesem Batalionów Chłopskich, złożyły pod nią wiązanki kwiatów w barwach biało – czerwonych, które podkreśliły doniosły charakter całego wydarzenia.

Od godziny 16.00 na terenie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy rozpoczął się Pierwszy Powiatowy Festyn Ludowy pod nazwą „Zielono mi”. Wszystkich przybyłych na festyn przywitali organizatorzy, min. Wicestarosta Jerzy Berlik, Wójt Gminy Łubowo Andrzej Łozowski, Wójt Gminy Gniezno Włodzimierz Leman, Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski wraz ze Zbigniewem Stajkowskim – członkiem Zarządu WIR  oraz sołtys wsi Dziekanowice Leszek Szewior, a także gość specjalny tego wydarzenia – Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak.
Motywem przewodnim festynu „Zielono mi” były owoce i warzywa dostępne na polach
w czerwcu. Dlatego też Koła Gospodyń Wiejskich zaproszone przez Wielkopolską Izbę Rolniczą przygotowały typowe dla tego miesiąca potrawy. Były między innym „pyry
z gzikiem”, chłodnik, botwinka, mizeria i kwaśne mleko, placek z rabarbarem.

Panie z KGW Strzyżewo Paczkowe, KGW Gorzuchowianki, KGW Grupa dla Rybna Wielkiego współzawodniczyły za sobą przygotowanymi potrawami, sposobem ich prezentacji czy podania. Ważnym elementem festynu był kiermasz zdrowej żywności produkcji, sprzedawanej przez producentów ze wsi położonych na terenie powiatu gnieźnieńskiego. Wszystkie potrawy przygotowane przez Wielkopolską Izbę Rolniczą podawane były gościom przez uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Mikołajczyka w Gnieźnie.

Uczestnicy festynu brali udział w „Manewrach Kulinarnych z Dobrodziejami”, zorganizowanymi przez grupę producentów warzyw i owoców „Chrobry” z Kłecka. Goście festynu wysłuchali koncertu Powiatowej Orkiestry Dętej, a także występu Zespołu Ludowego „Gniezno”. Nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych przygotowanych przez Centrum Kultury ESTEDE, były konkursy, zagadki, rysowanki .