{AG}Wielkanocne_WarsztatayFK{/AG}

Program spotkania obejmował: wykład pani Wiesławy Gruchały – asystent ds. etnografii Muzeum Regionalnego w Wągrowcu, warsztaty dekorowania jaj metodą decoupage – przeprowadzone przez panią Aleksandrę Majer oraz warsztaty pani Magdaleny Strychalskiej dotyczące tworzenia stroików wielkanocnych. W nastrój Świąt Wielkanocnych swoim wykładem wprowadziła wszystkich pani etnograf Muzeum Regionalnego przybliżając obrzędy związane z Wielkanocą. Uczestniczki spotkania szczególnie zaciekawiła informacje na temat tzw. „przywoływek”. Miały one miejsce po Niedzieli Palmowej, kiedy to w wielkanocną niedzielę na podwyższeniu stawał jeden z kawalerów i odczytywał wierszyki, złośliwie wytykające wady panien we wsi. Wielkanoc na Pałukach to okres pochodów przebierańców, którym przewodził opleciony słomianym sznurem niedźwiedź, za nim dziad i baba na koniu, dziad z koszykiem a bywał i kominiarz. Pani Wiesława opowiedziała o naturalnych  sposobach farbowania jaj i tworzeniu palm wielkanocnych.

Po porcji wiedzy teoretycznej nadszedł czas na działanie… Panie z dużym zainteresowaniem przyglądały się pani  Aleksandrze  Majer, która bardzo ciekawie opowiadała o dekorowaniu drewnianych jaj techniką serwetkową czyli metodą decoupage. Przy jej ogromnej pomocy, wykorzystaniu papierowych wzorów i motywów z serwetek panie „wyczarowały” z drewnianych jaj prawdziwie wielkanocne cuda, które z pewnością pozostaną wspaniałą pamiątką ze spotkania.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również warsztaty tworzenia dekoracji wielkanocnych, które prowadziła członkini KTPW S „KFK” pani Magdalena Strychalska. Do tworzenia stroików, wieńców wielkanocnych, uczestniczki spotkania wykorzystały gałązki wierzbowe, fragmenty trzmieliny, bukszpan, gałązki modrzewia, mahonię czy żarnowiec. Dodatkową ozdobą były fragmenty mchu, trawy, atrapy jaj ptasich i piękne pióra przepiórek, bażantów i kogucików.  W efekcie powstały stroiki, które ozdobią stoły wielkanocne.

Warsztaty przebiegały w „słodkim” klimacie, bo o ciasta – jak zawsze – zadbały panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Znakomity humor dopisywał wszystkim uczestnikom spotkania a podziękowania za przeprowadzone warsztaty przekazały  szefowe Kół. Było to doskonałe spotkanie integrujące  różne środowiska i pokolenia, czego dowodem był bardzo aktywny udział dzieci w  tworzeniu dekoracji wielkanocnych. Możemy mieć nadzieję, że młode pokolenie będzie pielęgnowało tradycje naszego regionu.

A. Tatrynowicz

{flike}