WICEWOJEWODA DOROTA KINAL WSPIERA MAŁYCH WOLONTARIUSZY

 

Kilka tysięcy małych wolontariuszy, ponad dwa tysiące akcji, blisko 200 szkół z całej Polski – w urzędzie wojewódzkim koordynatorzy akcji „Mały Wolontariat” podsumowali ostatni rok swoje działalności. W spotkaniu uczestniczyła  wicewojewoda wielkopolski Dorota Kinal.

 

Organizują spektakle dla seniorów, szyją lalki dla chorych dzieci, zbierają karmę dla zwierząt, dbają o przyrodę, pomagają słabszym uczniom w nauce. Wolontariusze z „Małego wolontariatu” robią mnóstwo ciekawych rzeczy. O warsztatach dla dzieci opowiedziała Joanna Krzyżanek, autorka książki o Cecylii Knedelek, dziewczynce lubiącej pomagać. O „Motylim Wolontariacie” mówiła Barbara Grochal z Hospicjum Palium.

Jak wiele pomocy potrzebują dzieci z Kamerunu, Czadu i Madagaskaru i jak niewiele potrzeba, by im pomóc – to prezentacja wolontariuszki z Fundacji „Mają przyszłość”.

 Mali wolontariusze z poznańskiego przedszkola nr 124 „Wesołe Ludwiczki” m.in. robili kolorowe kartki dla chorej dziewczynki i sprzątali świat o czym przypomniały koordynatorki z przedszkola.

Znam program „Mały Wolontariat” jeszcze z czasów, gdy byłam wicekuratorem oświaty. Zawsze darzę olbrzymim szacunkiem ludzi, którzy pomagają. Możecie zawsze na mnie liczyć. A drzwi urzędu są dla was otwarte – powiedziała wicewojewoda Dorota Kinal

Wicewojewoda opowiedziała też o swoich doświadczeniach, jako społeczny kurator sądowy. Podkreśliła, że trzeba mieć dużo pokory wobec życia i wiele empatii. Powiedziała jak wiele energii daje jej praca z podopiecznymi.

O swoich projektach społecznych opowiedzieli przedstawiciele Fundacji dr Lucy i Irma, które prowadzą działalność edukacyjną w placówkach szkolno – wychowawczych.

W czasie spotkania podsumowano też większe akcje organizowane przez Mały Wolontariat. Ostatnim wielkim projektem była zbiórka ubrań i środków czystości dla Domu Samotnej Matki w Poznaniu oraz organizowany wspólnie w urzędem wojewódzkim Dzień Wrażliwości.

Program „Mały wolontariat” działa od września 2013 roku. Dzieci pod opieką nauczycieli – koordynatorów wolontariatu – pomagają niemal wszystkim. Mały wolontariat uczy empatii i odpowiedzialności za nasz świat. Uczestnicy zaplanowali też działania na najbliższe miesiące.

 

Więcej o programie na Facebook (facebook/Mały Wolontariat)