W hołdzie Powstańcom Wielkopolskim

Złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich Przemysław Pacia, wicewojewoda wielkopolski uczcił 93. rocznicę bohaterskiego zrywu Wielkopolan.
Poczty sztandarowe, orkiestra, ułani na koniach, harcerze, uczniowie oraz mieszkańcy miasta zebrali się przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich by uczcić pamięć o Powstańcach. W poznańskiej farze mszę świętą w intencji bohaterów odprawił biskup Marek Jędraszewski.

 

Po mszy uczestnicy przeszli na Plac Wolności, tutaj został postawiony specjalny kontener stylizowany na pokój mieszkalny z czasów powstania. Można w nim obejrzeć portret generała Stanisława Taczaka, pierwszego dowódcy powstania. Posłuchać wspomnień uczestników tamtych wydarzeń nagranych dla polskiego radia w 1958 roku albo zwiedzić obóz polowy zaaranżowany przez Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej. Każdy mógł skosztować wojskowej grochówki i wziąć na pamiątkę okolicznościową pocztówkę.
Dziś uroczystości będą kontynuowane w Warszawie.
Powstanie wybuchło 27 grudnia 1918 roku, w dniu przyjazdu do Poznania, wybitnego muzyka i patrioty Ignacego J. Paderewskiego. Jest to jedno z nielicznych zwycięskich powstań narodowych.
Oprac. R. Szewczyk.