UROCZYŚCIE W RATUSZU

W Sali Ratuszowej Urzędu Miasta Konina odbyło się 19 września wspólne posiedzenie Senatu i Konwentu PWSZ w Koninie. Pretekstem do nadania obradom uroczystego charakteru było XIX Zgromadzenie Plenarne Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych (KRePSZ) połączone z obchodami 15-lecia uczelni. 
Wśród zaproszonych przez rektora prof. dr. hab. Mirosława Pawlaka gości byli m.in. posłowie Eugeniusz Grzeszczak, wicemarszałek Sejmu RP, i Tomasz Nowak, a także Kazimierz Pałasz, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Wiesław Steinke, przewodniczący Rady Miasta Konina i jednocześnie przewodniczący Konwentu PWSZ, Sławomir Lorek, zastępca prezydenta Konina, Janusz Stankiewicz, przewodniczący Rady Powiatu Konińskiego, Małgorzata Waszak, starosta powiatu konińskiego, oraz dr Zdzisław Cichy, przewodniczący Rady Powiatu Tureckiego, i Tadeusz Krotoszyński, przewodniczący Rady Powiatu Słupeckiego. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili także byli rektorzy uczelni: prof. Wojciech Poznaniak i dr Tomasz Olejniczak oraz rektorzy państwowych wyższych szkół zawodowych, którzy przyjechali do Konina na Zgromadzenie Plenarne KRePSZ, a wśród nich prof. dr hab. Józef Grabarczyk, przewodniczący KRePSZ, rektor PWSZ w Gnieźnie.
 
Rektor przypomniał, że konińska PWSZ została utworzona 1 lipca 1998 roku z inicjatywy społeczności lokalnej, władz samorządowych i parlamentarzystów ziemi konińskiej. Jej pierwszym rektorem był prof. dr hab. Józef Orczyk, a prorektorem dr Tomasz Olejniczak, drugim rektorem był prof. nadzw. dr hab. Wojciech Poznaniak, a prorektorem dr Marek Naglewski. – Jestem pełen szacunku i podziwu dla osób, które podjęły się trudu tworzenia tej uczelni od podstaw – powiedział rektor Mirosław Pawlak, który w PWSZ w Koninie pracuje od 1999 roku. Początkowo był wykładowcą w Instytucie Neofilologii, potem dyrektorem tego instytutu, a funkcję rektora uczelni sprawuje od dwóch lat.
 
Prof. Pawlak podkreślił, że minione lata, w sytuacji ciągle zmieniających się aktów prawnych, nie były łatwe. Zdarzyło się tu jednak wiele dobrego; zmieniała się struktura uczelni, oferta edukacyjna i rozwijała się baza materialna. PWSZ  była organizatorem wielu konferencji, w których uczestniczyli naukowcy z całego świata. Było wiele wydarzeń kulturalnych i sportowych, działań na rzecz regionu i otoczenia społeczno-gospodarczego. Dynamicznie rozwijała się współpraca zagraniczna. – Myślę, że trudno wyobrazić sobie Konin bez tej uczelni i bez tego, co uczelnia dla Konina i regionu robi – mówił rektor i dziękował studentom, za to, że zechcieli podjąć studia w Koninie, a także pracownikom dydaktycznym, administracji i obsługi oraz wszystkim kierownikom jednostek za ich pracę. Rektor chwalił doskonałą współpracę pomiędzy uczelnią i władzami Konina oraz powiatu konińskiego.
 
W imieniu prezydenta Konina i Rady Miasta podziękowania za wykształcenie kilku pokoleń mieszkańców Konina i regionu dziękował Wiesław Steinke i życzył dalszego rozwoju, a także trafnego wyboru kolejnych nowych kierunków kształcenia.  – Z okazji 15-lecia należą się uczelni słowa uznania i życzenia, aby dorobek PWSZ w Koninie był trwały, a pozycja szkoły utrzymywała się na wysokich miejscach – mówił poseł Eugeniusz Grzeszczak, a poseł Tomasz Nowak zastanawiał się nad scenariuszem, w którym PWSZ w Koninie nie istnieje i przyznał, że taka wizja jest przerażająca. Małgorzata Waszak, starosta koniński, zapewniała, że władze samorządowe powiatu chcą współpracować z uczelnią, czego wyrazem jest chociażby ich uczestnictwo w Radzie Programowej PWSZ.
 
Krótką historię powstania państwowych wyższych szkół zawodowych przedstawił prof. dr hab. Józef Garbarczyk, przewodniczący KRePSZ. Wspomniał też o zagrożeniach ich rozwoju, do których zaliczył brak możliwości udziału pracowników tych szkół w projektach badawczych. Przybliżył też zebranym, jakie znaczenie dla szkół zawodowych ma Konferencja Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych.
 
Uroczyste posiedzenie Senatu i Konwentu zakończył koncert w wykonaniu skrzypaczki Pauliny Wawrzyniak, studentki III roku pedagogiki, przy akompaniamencie fortepianowym Kamila Trzebińskiego.

Ewa Kapyszewska

Źródło: www.konin.edu.pl

{flike}