Ułani Poznańscy mają sztandar

Tysiące mieszkańców miasta wzięły udział w XXIX Dniach Ułana organizowanych w miniony weekend w Poznaniu. W obchodach uczestniczył wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia.

Wczorajsze, główne uroczystości odbywały się na Placu Wolności. Rozpoczęły się od wprowadzenia sztandaru honorowego 15. batalionu Ułanów Poznańskich przy dźwiękach marsza powitalnego odegranego przez Orkiestrę Reprezentacyjną Sił Powietrznych, następnie odprawiono mszę polową za dusze zmarłych i pomordowanych ułanów. Po niej nastąpiło uroczyste wręczenie 15. Batalionowi Ułanów Poznańskich kopii historycznego sztandaru oraz pamiątkowych odznak. Sztandar ufundowało Towarzystwo b. Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich i miasto Poznań.

ZDJĘCIA

W czasie uroczystości głos zabrał wicewojewoda Przemysław Pacia. W swoim wystąpieniu nawiązał do niepodważalnej roli, jaką w polskiej historii odegrali ułani. Kontynuowali oni najlepsze tradycje jazdy polskiej. Zawsze wyznawali takie wartości, jak honor, wiara i miłość do ojczyzny.
Wcześniej wicewojewoda złożył wieniec przed Pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich przy ulicy Ludgardy w Poznaniu.
Uroczystość zakończyła się defiladą pododdziałów.
Dni Ułana w Poznaniu trwały przez cały majowy weekend. Pierwszy raz największe atrakcje – pokazy i inscenizacje zostały zorganizowane na poznańskim Hipodromie Wola. Do Poznania zjechali ułani z całego kraju. Rywalizowali w wielu konkurencjach m. in. ujeżdżaniu, strzelaniu czy władaniu szablą. Na Woli pojawiło się wiele grup rekonstrukcyjnych, których pokazy wzbudzały zachwyt licznie zgromadzonej publiczności. Oczywiście pokaz sprawności dali również żołnierze z 15. batalionu Ułanów Poznańskich.
Dni ułana odbyły się w 95. rocznicę utworzenia jednostki podczas Powstania Wielkopolskiego.

Źródło: http://www.pacia.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=704:uani-poznascy-maj-sztandar&catid=34:aktualnoci&Itemid=1