GALERIA ZDJĘĆ

 – Ukraina jest częścią Europy, nie tylko geograficznie, ale również jak pokazują setki tysięcy demonstrujących Ukraińców duchowo. Na naszych oczach toczy się gra o przyszłość tego kraju. Wybór należy do Ukraińców, a my powinniśmy wspierać ich europejskie aspiracje, bowiem Ukraina zasługuje na europejską przyszłość, która oznacza konkretne korzyści dla jej obywateli. Dlatego też zorganizowaliśmy dzisiaj tę wystawę, aby przypomnieć początki protestów i w świetle dzisiejszych szczególnie tragicznych wydarzeń na Ukrainie przypomnieć, że Ukraińcy nadal liczą na nasze wsparcie. W tym smutnym dniu składamy kondolencje rodzinom ofiar i wzywamy do powstrzymania sie od przemocy na rzecz pokojowych rozwiązań -powiedział Jacek Protasiewicz, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Przedstawione na wystawie fotografie obrazują wydarzenia Euromajdanu od listopada 2013 do lutego 2014. Misją wystawy jest przedstawienie sytuacji w Kijowie i innych ukraińskich miastach.

– Na Ukrainie przestrzeganie reguł państwa prawa i praw człowieka niestety nadal nie jest zasadą fundamentalną. Jednak ludzie są gotowi by o nie walczyć, walczyć o demokrację i wolność. Dziś docierają do nas tragiczne informacje o kolejnych ofiarach – wyrażamy głębokie współczucie rannym oraz rodzinom i bliskim ofiar. To im dedykujemy dzisiejszy koncert i wystawę. Naszym zadaniem jest powstrzymać przemoc, wspierając organizacji społeczeństwa obywatelskiego i niezależnych instytucji działających w tym obszarze – powiedział Andrzej Grzyb, wiceprzewodniczący podkomisji praw człowieka PE

– Musimy zrobić wszystko, aby przeciwdziałać dalszym represjom i skłonić do dialogu. Już widać, że władze ukraińskie reagują tylko na groźby wprowadzenia sankcji.  Rozwiązanie pokojowe musi się znaleźć szybko, ale zawsze są za to odpowiedzialne władze – teraz nie tylko Prezydent Janukowycz, ale i parlament. To są władze Ukrainy i nie unikną one odpowiedzialności za znalezienie rozwiązania chroniącego przed dalszym rozlewem krwi  – powiedział Jerzy Buzek, który w imieniu Klubu PO – PSL otworzył wystawę.

Wydarzenie jest współorganizowane przez Klub PO- PSL wraz z Narodowym Stowarzyszeniem Dziennikarzy Ukrainy, pod patronatem Grupy EPL. Wystawę będzie można oglądać do 21 lutego w sali Yehudi Menuhin w Parlamencie Europejskim.

Źródło: http://andrzejgrzyb.eu
_

_
{flike}