GALERIA FOTOGRAFII

Powiatowe Święto Ludowe rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym w Stawiszynie. W czasie kazania ks. podkreślił związek Polskiego Stronnictwa Ludowego z tym ważnym dla Kościoła Katolickiego świętem.

– Od 88 lat Polskie Stronnictwo Ludowe swój dzień łączy z Dniem Zesłania Ducha Świętego. Pokazuje to jak ważne dla Ludowców są tradycja i patriotyzm – powiedział

Po nabożeństwie uczestnicy, w towarzystwie pocztów sztandarowych, przeszli przed Obelisk poświęcony w hołdzie poległym za wolność Ojczyzny. Tam Andrzej Grzyb, poseł do Parlamentu Europejskiego, Józef Racki, poseł, Andżelika Możdżanowska, senator, Krzysztof Nosal, starosta i prezes powiatowy PSL oraz Justyna Urbaniak, prezes gminny PSL złożyli kwiaty. Później uroczystości przeniosły się do parku.

– Polskie Stronnictwo Ludowe jest jedyna partią, która zawsze jest z Kościołem. Wszystkie uroczystości rozpoczyna msza a dopiero później są uroczystości cywilne. Cieszymy się, że mamy tak wspaniałą spuściznę, którą przetrwała lata – powiedział Krzysztof Nosal, starosta kaliski i prezes powiatowy PSL.

Do tradycji Ruchu Ludowego oraz ważnych w ostatnich latach wydarzeń nawiązał też Andrzej Grzyb. Poseł do Parlamentu Europejskiego i szef struktur wojewódzkich PSL podkreślił, że partia ma solidny fundament oparty na wartościach otrzymanych przez przodków, ale też z odwagą sięga po nowe rozwiązania.

– Na przestrzeni lat zmienił się etos i rola chłopów, którzy w XX wieku stali się ostoją tego, co pozwoliło na odrodzenie Ojczyzny. Poprzez również wielkich przywódców Wincentego Witosa, Stanisława Mikołajczyka, Stanisława Rataja i wielu niewymienianych na co dzień, ale którzy tworzyli wielki Ruch Ludowy. Także na Ziemi Kaliskiej. Wystarczy przywołać ks. Wacława Blizińskiego, senatora z ramienia PSL – mówił Andrzej Grzyb. – 25 lat przemian, które świętujemy odbyło się też z udziałem Ludowców. Wielu przyczyniło się do powstania Solidarności. Ludowcy wspomogli proces przemian. O tym musimy przypominać. To nasz dorobek i nie możemy pozwolić by ktoś go odebrał. Musieliśmy wiele zrobić i popełniliśmy wiele błędów, ale nie pozwoliliśmy odebrać sobie Wolności. Bez względu na poglądy. Ludowcy włożyli też w to wiele pracy aby zmieniać, godzić i łączyć ludzi – za to dziękuję wszystkim osobom związanym z Ruchem Ludowym.

Andrzej Grzyb, poseł do parlamentu Europejskiego przypomniał też, że 20 lat temu Waldemar Pawlak, jako premier, złożył wniosek o członkostwo Polski w UE. To stało się machiną napędzającą zmiany w naszym kraju.

O historii oraz mężach stanu związanych z PSL i ich roli na przestrzeni lat przypomnieli uczniowie z Zespołu Szkół w Stawiszynie. Powiatowe Święto Ludowe stało się okazją do wyróżnienia osób działających na rzecz PSL.

Barbara Włodarczyk – „Medal za zasługi dla Ruchu Ludowego im. Wincentego Witosa” to najważniejsze wyróżnienie przyznawane za zasługi dla Ruchu Ludowego – zostali nim wyróżnieni

„Medal im. Wincentego Witosa” to najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Naczelny Komitet Wykonawczy Polskiego Stronnictwa Ludowego w Warszawie zostały nadane na wniosek Prezesa Zarządu Powiatowego PSL w Kaliszu.

Franciszek Janczak, Jan Michalski, Kazimierz Tomczyk z gminy Stawiszyn zostali uhonorowani „Złotą Kończynką”

Małgorzata Kosmala i Wojciech Gulski wyróżnieni zostali Medalem za Zasługi dla Ruchu Ludowego imienia Stanisława Mikołajczyka. Odznaczenia nadano na wniosek Prezesa Zarządu Gminnego PSL w Stawiszynie.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wniosek: Starosty Kaliskiego Krzysztofa Nosala przyznał odznaczenia resortowe – „Zasłużony dla rolnictwa”. Otrzymali je

Sławomir Kwaśniewski

Bogdan Ozimek

Jan Miller

Barbara Włodarczyk

Oprac. AW

GALERIA FOTOGRAFII