SUKCES WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO NA MIĘDZYNARODOWYCH AGROTRAVEL W KIELCACH

W dniach 10-12 kwietnia Krzysztof Grabowski- wicemarszałek województwa wielkopolskiego reprezentował województwo Wielkopolskie na Międzynarodowych Targach Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki AGROTRAVEL.  Jest to najważniejsza, wyspecjalizowana impreza wystawiennicza w Polsce, integrująca branżę turystyczną z obszarów wiejskich Polski i Europy. Targi stanowią doskonałą okazję do prezentacji i promocji oferty wypoczynkowej wsi oraz wymiany doświadczeń wśród podmiotów działających w sektorze turystyki na obszarach wiejskich.

Stoisko promocyjne Województwa Wielkopolskiego zajęło I miejsce w konkursie na najciekawsze stoisko w kategorii stoiska wielkopowierzchniowe o powierzchni  równiej i większej 70 m2Z przyjemnością uczestniczył w tegorocznych targach Agrotravel i z wielkim zaszczytem odebrałem nagrodę. Zwycięstwo z konkursie na najciekawsze stoisko jest ogromnym wyrazem uznania dla codziennej pracy i społecznych inicjatyw podejmowanych przez Lokalne Grupy Działania oraz gospodarstwa agroturystyczne. Bez ich udziału nie moglibyśmy zaprezentować turystycznego potencjału tkwiącego w wielkopolskiej wsi i jej mieszkańcach.

Za przygotowanie wielkopolskiego stoiska odpowiadał Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich.  Stoisko promocyjne miało powierzchnię  120m2, przy jego aranżacji wykorzystano elementy z drewna i wikliny.

Swoją ofertę przedstawiło 5 Lokalnych Grup Działania wraz z  wybranymi gospodarstwami agroturystycznymi działającymi na ich obszarze.

LGD Puszcza Notecka i „Olandia – Kraina Wypoczynku i Konferencji” obiekt agroturystyczny położony w miejscowości Prusim, nad jeziorem Kuchennym, w Sierakowskim Parku Krajobrazowym.

LGD Dolina Noteci i gospodarstwo agroturystyczne „Polna 6”z Szamocina.

LGD Solidarni w Partnerstwie – Maciej Pawlak mistrz plecionkarstwa z Nowego Tomyśla oraz Łukasz Dzieciątkowski garncarz z Pracowni garncarskiej rodziny Dzieciątkowskich.

LGD Kraina Trzech Rzek i gospodarstwo agroturystyczne „Luliraj” z Maniewa oraz „Sycyn Pod Lipą” z Popówka.

LGD 7 Kraina Nocy i Dni i gospodarstwo agroturystyczne „Karczma Kaliska” wraz Izbą Historyczno -Regionalną.

Stoisko Województwa Wielkopolskiego przygotowało także  pokazy i warsztaty wypiekania chleba, bułeczek i figurek chlebowych, wykonania breloczków gipsowych z odciskiem palca, malowania toreb ekologicznych,   warsztaty wyplatania koszyków z wikliny, pokazy malowania jaj gorącym woskiem, robienia baranków z masła dla dzieci, pokazy garncarskie oraz filetowania wędzonego pstrąga. Ponadto, na Scenie Kultury zaprezentowały swój repertuar trzy wielkopolskie zespoły:  Zespół z Kociny, Zespół Folklorystyczny Likowanie i Kapela Ludowa Liskowianie oraz Zespół Pieśni i Tańca Gorzyczanie wraz z Kapelą Furmany z Gorzyc Wielkich.

Atrakcją, która wzbudziła bardzo duże był pokaz powstawania „na żywo” rzeźby orła w locie w wykonaniu Pana Eugeniusza Tacika-  rzeźbiarza z Binina. Rzeźbę przekazałem w prezencie Marszałkowi Województwa Świętokrzyskiego.

Wielkopolskie stoisko odwiedzili również m.in. Pani Zofia Szalczyk – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Eugeniusz Grzeszczak – Wicemarszałek Sejmu RP, Adam Jarubas – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Stanisław Tomczyszyn – Wicemarszałek Województwa Lubuskiego oraz przedstawiciele regionu Vielkiej Goricy w Chorwacji, kraju partnerskiego tegorocznych targów.

Galeria zdjęć

źródło: http://www.krzysztofgrabowski.eu/component/content/article/1-nowiny/944-sukces-wojewodztwa-wielkopolskiego-na-midzynarodowych-agrotravel-w-kielcach