Spotkanie odbyło się w Starostwie Powiatowym w Turku i było kontynuacją nawiązanej we wrześniu 2011 roku, współpracy z greckimi gminami regionu Zachodniej Macedonii oraz Peloponez, do których należą gminy: Amyntaju, Kozani, Florina, Eordea i Megalopolis (region Peloponez), w ramach europejskiego projektu pt. Rozwijanie środowiska innowacyjnego i badawczego w pięciu regionach europejskich w dziedzinie zrównoważonego wykorzystania zasobów biomasy (ang. Developing Innovation and Research Environmental in the Five European Regions in the Field of Sustainable Use of Biomass Sources) o akronimie BIOCLUS.

Podczas spotkania Starosta powiatu tureckiego, Zbigniew Bartosik powitał gości oraz przedstawił krótką prelekcję nt. charakterystyki gmin z powiatów konińskiego i tureckiego, które zadeklarowały chęć współpracy z grecką siecią NEProM.

Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski w swoim przemówieniu podkreślił znaczenie aktywnej działalności na rzecz ideologii wykorzystania zrównoważonej energii oraz podejmowania środowiskowych inicjatyw na poziomie krajowym oraz europejskim. Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski wyraził nadzieję, że rozszerzenie projektu sieci NEProM na wszystkie europejskie regiony, w których produkcja energii elektrycznej pochodzi głównie ze spalania węgla brunatnego w oparciu o eksploatowanie lokalnych złóż tego surowca, oraz wspólne aplikowanie do programu „Europa dla Obywateli”, przyczyni się do aktywnego wspierania idei UE dotyczącej zmniejszenia emisji CO2 o co najmniej 20%
do 2020 roku oraz wspólnego zmierzenia się z problemami zagrażającymi środowisku naturalnemu.

Prezes sieci NEProM, Ioakim Iosifidis, podziękował władzom następujących gmin z Województwa Wielkopolskiego: Wilczyn, Tuliszków, Stare Miasto, Dobra, Brudzew, Ślesin, Przykona, Kleczew, Rzgów, Rychwał i Turek oraz Powiatu Konińskiego i Tureckiego za zaangażowanie oraz chęć podjęcia współpracy i wspólnego aplikowania do projektu wymiany obywatelskiej. Podkreślił, że „Region Zachodniej Macedonii, podobnie jak region Wielkopolski, napotyka podobne problemy energetyczne i wyzwania ze względu na występowanie licznych elektrowni oraz kopalni odkrywkowych węgla brunatnego i związanym z tym oddziaływaniem na środowisko. Problem stanowi m.in. zagospodarowanie terenów pozostałych po wyeksploatowaniu złóż węgla brunatnego.

Po oficjalnym spotkaniu Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski uczestniczył w zwiedzaniu Kopalni Węgla Brunatnego „Adamów” S.A w Turku oraz terenów rekultywowanych na obszarze powiatu tureckiego. Obejrzał również zbiornik wodny „Jeziorko” i małą elektrownie wodną na terenie gminy Przykona.