Spotkanie w sprawie zbiornika Jeziorsko

17 lipca w Koninie odbyła się konferencja pt. „Skutki oddziaływania zbiornika przeciwpowodziowego Jeziorsko na Dolinę Warty poniżej zbiornika.” Spotkanie zorganizowane zostało przez Wielkopolską Izbę Rolniczą przy wsparciu Prezydenta Konina.

Prowadzili je Elżbieta Bryl Kierownik Biura Powiatowego w Koninie oraz Piotr Walkowski Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Celem konferencji było zwrócenie uwagi na kolejną w bieżącym roku powódź w Dolinie Warty oraz ustalenie relacji przyczynowo-skutkowych związanych z zarządzaniem poziomem wody w zbiorniku Jeziorsko.

W spotkaniu uczestniczyli: przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, posłowie Krystyna Poślednia, Tomasz Nowak, Tadeusz Tomaszewski, Piotr Walkowski oraz asystent posła Eugeniusza Grzeszczaka, Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek reprezentujący Skarb Państwa, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu Dariusz Krzyżański, Zastępca Dyrektora Wielkopolskiego Zarządu Melioracji Urządzeń Wodnych Cezary Siniecki oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego i Członkowie Zarządu i Delegaci Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Na spotkanie licznie przybyli włodarze gmin, na których znajdują się tereny zalewowe oraz rolnicy, których łąki i pastwiska są notorycznie zalewane.

Wybudowany w 1986 roku zbiornik zaporowy na Warcie zgodnie z pozwoleniem wodno-prawnym ma za zadanie ochronę przeciwpowodziową. Obecnie nadrzędną funkcją zbiornika leżącego na pograniczu województw wielkopolskiego i łódzkiego stało się wykorzystywanie go do celów wypoczynkowych. Zatem obniżenie poziomu piętrzenia na zbiorniku i tym samym zwiększenie rezerwy powodziowej stoi w sprzeczności z interesem właścicieli obiektów rekreacyjnych. Usprawiedliwieniem dla obecnego stanu rzeczy jest także ochrona siedlisk ptaków w utworzonym na południowej części zbiornika Rezerwacie Ornitologicznym Jeziorsko. Obecne zarządzanie poziomem wody przyczynia się do zalewania terenów dorzecza. Systematyczne i długotrwałe zalania oznaczają konieczność likwidacji stad zwierząt gospodarskich, co bardzo często skutkuje upadłością i likwidacją gospodarstw. Ze względu na duże ryzyko wystąpienia strat firmy ubezpieczeniowe odmawiają objęcia ubezpieczeniem tych gospodarstw, przez co rolnicy nie uzyskują odszkodowań za poniesione straty.

Zarządzający zbiornikiem całą sytuację tłumaczą obowiązującymi przepisami, które precyzyjnie regulują kwestie zarządzania poziomem wody (instrukcja obsługi zbiornika). Tymczasem według rolników przepisy są wyjątkowo niekorzystne i doprowadzają do sytuacji gdzie straty ponoszą nie tylko rolnicy, ale także mieszkańcy okolicznych miejscowości, którzy narażeni są na wdychanie odorów unoszących się nad zalanymi terenami. Obecny stan rzeczy niekorzystnie wpływa także na przyrodę. Woda niszczy nie tylko łąki i pastwiska, ale także doprowadza do utraty cennych przyrodniczo skupisk fauny i flory.

Zgromadzeni na spotkaniu rolnicy zarzucają Regionalnemu Zarządowi Gospodarki Wodnej, że zbiornik Jeziorsko tylko w niewielkim zakresie swojej pojemności pełni funkcję retencyjną, która przecież zgodnie z pierwotnymi założeniami miała być nadrzędną. W odpowiedzi dyrektor RGZW w Poznaniu Dariusz Krzyżański tłumaczył, że zbiornik Jeziorsko nie ma za zadanie wychwycenia wody, ale tylko spłaszczenie fali, nie jest on w stanie uchronić przed zalaniem terenów zalewowych. Jego zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłoby wysiedlić rolników z terenów zalewowych. Ta wypowiedz wywołała oburzenie wśród zebranych rolników.

Obecna na spotkaniu Poseł Krystyna Poślednia w uzgodnieniu z prezesem WIR Piotrem Walkowskim zapowiedziała zorganizowanie spotkania z członkami Sejmowych Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Ministerstwa Środowiska oraz Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej w celu wypracowania rozwiązań, które pogodziłyby interesy właścicieli gruntów przy Zbiorniku i w dolinie Warty.

Uczestnicy spotkania przyjęli wspólne stanowisko, które przedstawione zostanie Ministrowi Środowiska.

 

Katarzyna Strzyż

Biuro WIR w Ostrowie Wlkp.

 

Do pobrania:

Stanowisko (.pdf 247 KB)

 

Źródło: www.wir.org.pl