Spotkanie poświęcone Dziedzictwu Dwóch Narodów Statutowi Kaliskiemu

W czwartek, 7 marca 2013 roku, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski wziął udział w spotkaniu poświęconemu Dziedzictwu Dwóch Narodów Statutowi Kaliskiemu w wizji artystycznej Artura Szyka z okazji powtórnego wydania dzieła oraz wystawy mu poświęconej, która odbyła się na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Podczas spotkania w imieniu Samorządu Województwa Wielkopolskiego odebrał egzemplarz reprintu Statutu Kaliskiego z rąk Prezydenta Kalisza Janusza Pęcherza. Uroczystość w auli Wydziału miała niezwykłe znaczenie. Statutem Kaliskim Bolesław Pobożny nadał Żydom prawa, które obowiązywały przez kilkaset lat. Dla Artura Szyka ta „konstytucja” była symbolem tego, co we wspólnych dziejach obu narodów najcenniejsze. Nie dziwi więc fakt, że akurat ten dokument okrasił swoim wyrazem artystycznym.

Statut Kaliski zawiera prawa nadane Żydom przez księcia Bolesława Pobożnego w 1264 roku, które – potwierdzane przez kolejnych władców – obowiązywały do końca I Rzeczypospolitej, a zatem przez ponad 500 lat.

Po raz pierwszy w oryginale „Statut” zaprezentowany został na wystawie w Paryżu w 1928, a rok później w Warszawie i Kaliszu. Pierwsze i jedyne dotąd wydanie Statutu ukazało się w 1932 roku w drukarni F. Brückmanna S.A. w Monachium. Wydrukowano wtedy 525 egzemplarzy.

Dla Artura Szyka, polsko-żydowskiego artysty, Statut Kaliski stał się symbolem tego, co było najlepsze w dziejach dwóch narodów złączonych wspólnymi losami przez ponad osiemset lat. I dlatego postanowił nadać mu formę dzieła sztuki, wykwintnej i wzniosłej, na wzór średniowiecznych ksiąg z wieloma miniaturami ilustrującymi życie kraju i ludzi, co możemy z dumą podziwiać.

Reprint Statutu Kaliskiego oparty jest o odnaleziony, jeden z niewielu zachowanych w komplecie na terenie Polski oryginalnych egzemplarzy.  Wydanie to, oznaczone numerem 176, było darem Artura Szyka dla pierwszego premiera Polski Odrodzonej Ignacego Jana Paderewskiego – autor wręczył je wybitnemu pianiście w Paryżu w 1934 roku.

Reprint „Statutu” ukazał się dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji: Uniwersytetu Jagiellońskiego, „Arthur Szyk Society”, badaczy takich jak prof. Aleksander B. Skotnicki, prof. Marian Fuks, osób zaangażowanych ocalanie historii, wszelkich dokumentów mówiących o współistnieniu społeczności polskiej i żydowskiej, jak Joanna Podolska, Marek Szukalak.  W gronie tym nie zabrakło Kalisza. Miasto wsparło wydanie reprintu czego potwierdzeniem jest, umieszczony na  okładce przewodnika po „Statucie”, herb naszego miasta. Wydawcą tej unikatowej pozycji jest Wydawnictwo Graf_ika w Warszawie.

Zarówno wyróżnionym, jak i przedstawicielom władz Kalisza oraz mieszkańcom za opiekę nad dziedzictwem żydowskim w Polsce podziękował Szewach Weiss.

Uroczystość okraszona została wykładami dotyczącymi Statutu Kaliskiego i społeczeństwa żydowskiego w naszym mieście. Wygłosili je prof. dr hab. Hanna Zaremska, prof. dr hab. med. Aleksander Skotnicki i mgr Sławomir Przygodzki. Zwieńczeniem uroczystości było otwarcie wystawy prezentującej karty reprintu Statutu Kaliskiego bogato ozdobione przez Artura Szyka, a pochodzące z kolekcji Fundacji Stradomskie Centrum Dialogu w Krakowie.

Źródło: www.krzysztofgrabowski.eu