Spółki wodne czekają na zamiany

Szefowie Związków Spółek Wodnych z województwa wielkopolskiego spotkali się na dorocznym posiedzeniu we Wrześni. Dyskutowano o zmianie Prawa wodnego, problemach z którymi zmagają się spółki wodne oraz wymieniono doświadczenia.

Podziękowano za wieloletnią współpracę odchodzącemu na emeryturę Ryszardowi Bartkowiakowi, pracownikowi Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu. Jan Mikiciuk, delegat na Walne Zebranie Krajowego Związku Spółek Wodnych zapoznał zebranych z jego przebiegiem. Omówił założenia zmian Prawa wodnego w zakresie utrzymania urządzeń szczegółowych oraz ich finansowania. Do proponowanych zmian odniósł się także Arkadiusz Błochowiak, dyrektor Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu.

Przedstawił między innymi kwestie związane z dotacjami z budżetu państwa oraz samorządu województwa, przeznaczonymi dla spółek wodnych. Cieszymy się, że pomimo cięć finansowych samorząd województwa nie obniżył w bieżącym roku dotacji dla spółek wodnych w Wielkopolsce powiedział Arkadiusz Błochowiak, dyrektor Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu. Przed nami wiele nowych wyzwań na najbliższe lata, które znacząco wpłyną na gospodarkę wodną w Wielkopolsce.

Analizę działalności Związków Spółek Wodnych i spółek wodnych w minionym roku przedstawił Jerzy Haufa, kierownik działu Eksploatacji i Utrzymania Urządzeń Melioracyjnych WZMiUW w Poznaniu. Uczestnicy zebrania wzięli udział w dyskusji, przedstawiając problemy z którymi się borykają w codziennej pracy. Podzielili się także doświadczeniami i spostrzeżeniami dotyczącymi gospodarki wodnej. Na zakończenie spotkania pożegnano odchodzącego na emeryturę Ryszarda Bartkowiaka, współpracującego od wielu lat z spółkami wodnymi i ich związkami, początkowo jako przedstawiciel wojewody, a aktualnie marszałka województwa. Krajowy Związek Spółek Wodnych w Warszawie uhonorował go złotym medalem „Za zasługi dla spółek wodnych” oraz odznaką „Zasłużony dla spółek wodnych”. Z kolei Związki Spółek Wodnych z Wielkopolski ufundowały puchar w dowód uznania za aktywną działalność na rzecz spółek wodnych w województwie wielkopolskim.

W minionym roku na terenie Wielkopolski takich spółek było 332 w tym 198 zrzeszonych w 24 Związkach Spółek Wodnych, natomiast 134 prowadziły samodzielną działalność. Spółki wodne obejmowały swoją działalnością zmeliorowane powierzchnie użytków na łącznym obszarze 784 420 ha, co stanowi 81 procent całego obszaru zmeliorowanego w województwie. Na tym obszarze znajduje się 24 961 kilometrów rowów melioracji szczegółowej.

Działalność spółek wodnych jest uzależniona od wysokości corocznie uchwalanych budżetów na walnych zgromadzeniach oraz wysokości dotacji otrzymywanych z budżetu państwa i samorządów terytorialnych. Wprawdzie budżety te wzrastają, ale jednocześnie rosną między innymi koszty paliwa, energii, materiałów. W rezultacie zakres wykonywanych robót jest mniejszy w stosunku do potrzeb i oczekiwań. Aby wzmocnić pozycję spółek wodnych trzeba dopilnować by uchwalane składki były na poziomie gwarantującym wykonanie zaplanowanych zadań oraz postarać się o dodatkowe fundusze z budżetu państwa, samorządów województwa, powiatów i gmin. Średnia składka członkowska z hektara zmeliorowanego gruntu w 2012 roku wynosiła 23,60 złotych. Najhojniejszy był budżet państwa, który przekazał dotację w wysokości 4,716 miliona złotych, samorząd województwa dał milion złotych.

W ramach wykonanych prac w ubiegłym roku Związki Spółek Wodnych i spółki wykonały konserwację 3 790 kilometrów rowów. Poza tym przeprowadzono konserwację urządzeń drenarskich na obszarze około 33.000 hektarów. Wartość tych robót przekroczyła 27,1 miliona złotych. Bardzo ważne znaczenie dla prawidłowego działania spółek wodnych mają między innymi niska ściągalność składek, a także sprawy własnościowe wynikające z obrotu ziemią.