Głównymi beneficjentami unijnych środków będą nie tylko rolnicy, ale także przedsiębiorcy i samorządy. PSL konsekwentnie zabiegało o przesunięcie środków z polityki spójności na rozwój obszarów wiejskich. Tak też się stanie – przesuniętych zostanie 5,2 mld euro, z czego na rozwój przedsiębiorczości na obszarach wiejskich przeznaczonych zostanie

1,5 mld euro, na infrastrukturę wodno-kanalizacyjną 1,7 mld euro, a na rewitalizację infrastrukturalną i społeczną 2 mld euro.

Podsumowanie najważniejszych działań PSL w 2013 roku

1. Wydłużenie urlopów rodzicielskich do roku. Po przyjętych zmianach, opracowanych przez ministra pracy i polityki społecznej z PSL, Polska znalazła się w czołówce krajów europejskich pod względem długości urlopu rodzicielskiego.

2. Mieszkanie dla młodych. Dzięki poprawce PSL do rządowego programu młodzi ludzie otrzymają dofinansowanie do zakupu lub budowy domu jednorodzinnego, a więc programem będą objęte nie tylko mieszkania, które są budowane w dużych aglomeracjach miejskich, ale również domy jednorodzinne, które są charakterystyczne dla obszarów poza wielkim miastem.

3. Wydłużenie funkcjonowania Specjalnych Stref Ekonomicznych do 2026 roku, o co wnioskował wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. Dzięki przyjęciu tego rozwiązania możliwe będzie realizowanie kolejnych dużych projektów inwestycyjnych, co w sposób znaczący zwiększa konkurencyjność gospodarczą naszego kraju.

4. Osiągnięcie politycznego kompromisu ws. przywrócenia 41 sądów rejonowych, które wcześniej zostały zniesione przez rozporządzenie byłego ministra sprawiedliwości.

5. Ustalenie szczytu europejskiego w Brukseli, potwierdzone następnie przez Parlament Europejski, które to dają Polsce największy budżet na lata 2014-2020 spośród wszystkich państw członkowskich. W tym korzystne dla polskich rolników są rozwiązania dotyczące i wysokości środków na WPR, i zadeklarowana możliwość wprowadzenia przesunięć pomiędzy filarami.

6. Inwestowanie w budowę żłobków. Z 50% do 80% zwiększył się udział państwa przy ubieganiu się przez gminy o dofinansowanie na utworzenie i funkcjonowanie instytucji opieki nad dziećmi do lat 3.

7. Zmiany w sposobie obliczania podatku rolnego z korzyścią dla rolników dzięki ustawie zgłoszonej przez PSL, a przyjętej przez Sejm. Nowe uregulowania zakładają, że przy obliczaniu podatku rolnego za 2014 r. podstawą wyliczenia od 1 ha gruntów będzie, tak jak do tej pory, równowartość pieniężna 2,5 lub 5 q żyta – ale obliczona według średniej ceny skupu żyta za 11 kwartałów poprzedzających kwartał poprzedzający rok podatkowy (obecnie były to trzy kwartały roku poprzedzającego rok podatkowy). Oznacza to, że wysokość podatku rolnego będzie bardziej przewidywalna i stabilna.

8. Opracowanie ponadpartyjnej inicjatywy łączącej wszystkie 6 klubów w Sejmie dotyczącej utworzenia Polskiej Agencji Kosmosu i Aeronautyki. Dzięki powstaniu tej instytucji możliwe stanie się skuteczne pozyskiwanie środków finansowych na opracowywanie innowacyjnych technologii. Skorzystają też polscy przedsiębiorcy.

9. Ogromna nadwyżka w handlu żywnością. Do końca roku może ona osiągnąć 5,5 mld euro wobec 4,3 mld euro w 2012 roku. W sumie sprzedamy produkty rolno-spożywcze za kwotę 19,5 mld euro. To efekt dobrej marki, jaką zyskuje polska żywność oraz jej promocji za granicami kraju.

10. Uchwalenie przez Sejm obywatelskiej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. PSL w sposób konsekwentny od początku popierał obywatelski projekt, nie zgłaszając własnego.

11. Klub Parlamentarny PSL powiększył się z 28 do 33 posłów, co wzmocniło i ustabilizowało koalicję rządową.

12. Posłowie PSL zgłosili 34 projektów ustaw i 3 projekty uchwał, z czego 6 zostało zgłoszonych przeze mnie.

{flike}