Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska rośnie w siłę!

W środę, 11 lipca 2012, w restauracji Toga w Poznaniu odbyła się uroczystość podczas której Krzysztof Grabowski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego wręczył certyfikaty przynależności do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska.

Już 45 podmiotów – m.in. restauracji, producentów żywności czy gościńców funkcjonuje w ramach Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska. Podczas wystąpienia Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski podkreślił znaczenie Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska dla podmiotów, które przystępują do Sieci -,, Z satysfakcją mogę powiedzieć że Sieć Dziedzictwo Kulinarne Wielkopolska rozwija się i jest coraz większe zainteresowanie przystąpienia do Sieci w Wielkopolsce. Dzisiaj przyjmujemy nowych, kolejnych siedmiu członków, którzy otrzymają tablice Dziedzictwo kulinarne Wielkopolska. Jest to znak rozpoznawczy tych miejsc które do Sieci należą i zapewnienie, że w tych miejscach żywność jest produkowana w sposób tradycyjny, ekologiczny i zdrowy”.

W trakcie wystąpienia Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski wspomniał również o planach i zamierzeniach dalszego rozwoju Sieci – Założeniem naszym jest to, żeby zbliżyć się do regionu, który jako pierwszy przystąpił do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego. Mówię tutaj o Województwie Warmińsko – Mazurskim, gdzie członków Sieci Dziedzictwa Kulinarnego jest najwięcej. Jestem przekonany, że w Wielkopolsce jest tak duży potencjał, że z powodzeniem w 2014, mając z dzisiejszymi nowo przyjętymi podmiotami 45 członków Sieci , możemy tą liczbę z powodzeniem podwoić. W Sieci Dziedzictwa kulinarnego Wielkopolska oprócz Poznania i okolic są miejsca również z odległych zakątków Wielkopolski, jako przykład podam Dwór Ustronie w powiecie kępińskim, a dzisiaj do sieci przyjmujemy członka z gminy Lipka w powiecie złotowskim. Tymi przykładami pokazujemy, że jesteśmy otwarci na cały region. Warto podkreślać, promować chwalić się tym, co jest dobre, co jest wielkopolskie. Teraz będziemy stawiać na promocje tych miejsc, które do Sieci należą.

Promocja produkcji i sprzedaży lokalnej i regionalnej żywności to idea, która przyświeca Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego. Województwo Wielkopolskie jest jej członkiem od 2008 roku. Od tego czasu w naszym regionie systematycznie wzrasta liczba miejsc, do odwiedzenia których zachęca konsumentów i turystów charakterystyczna biało-niebieska tabliczka – symbol dobrego smaku i wyjątkowej jakości. Szczegółowe informacje na temat Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego oraz wszystkich podmiotów zrzeszonych w Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska znajdują się na stronie www.culinary-heritage.com.

Nowo przyjęte podmioty do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska

Zakład Ogrodniczy Piotr Sierpowski w Osieku

Zakład Ogrodniczy słynie z ogórka kiszonego osieckiego – produktu wpisanego na Listę Produktów Tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Tradycja kiszenia ogórków w Osieku sięga 1945 roku. Wówczas beczki dębowe z kiszonymi ogórkami były zanurzane w pobliskim stawie, który wykorzystywany był jako naturalna chłodnia. Obecnie beczki z ogórkami przechowuje się w chłodni. Surowiec do kiszenia stanowią kształtne ogórki gruntowe pochodzenia krajowego, układane w beczkach z takimi przyprawami jak: chrzan, czosnek, koper, liście wiśni, a następnie zalewane solanką. O ostatecznych walorach smakowych i jędrności ogórków decyduje obok surowców specyficzna metoda kiszenia.

W Zakładzie Ogrodniczym można zakupić także wysokiej jakości warzywa pochodzące w własnej produkcji rolno-ogrodniczej tj. kapusta, pomidory, sałata, kalafior, buraki, patisony.

Tamarynowa Osada Maksymilian Jaśkiewicz w Łowyniu

„Tamarynowa Osada” to Ekologiczne Gospodarstwo Rolno-Agroturystyczne o powierzchni 27 ha położone na Pojezierzu Międzychodzko-Sierakowskim. W gospodarstwie oferowane są gościom własne wędliny ekologiczne na bazie mięsa pochodzącego ze świni złotnickiej pstrej hodowanej w sąsiedniej wiosce Gralewo, regionalne sery z mleka koziego i krowiego od okolicznych producentów. Oferowane są też kulinarne potrawy tj. karkówka, schab, czy polędwiczki wieprzowe z ekologicznego mięsa świni złotnickiej. Wszystkie potrawy sporządzane są ze świeżych, zdrowych i naturalnych produktów z wykorzystaniem ziół i sezonowych owoców runa leśnego.

Właściciele gospodarstwa to pasjonaci smaku, którzy zachęcają gości do wspólnego gotowania, wymiany doświadczeń kulinarnych. W „Tamarynowej Osadzie” organizowane są konkursy kulinarne oraz Międzychodzki Festiwal Smakosza.

Gospodarstwo prowadzone jest metodami ekologicznymi. Hodowane są tam konie, owce kameruńskie, kozy, zielononóżki kuropatwiane, gęsi, kaczki, szkockie bydło górskie. Gospodarze uprawiają warzywa, winorośl, wytwarzają wino i miód.

Panowie Romuald i Maksymilian Jaśkiewicz (właściciele) są także finalistami XVIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Rolnik-Farmer Roku, w którym otrzymali wyróżnienie za rozwój gospodarstwa agroturystycznego.

Leśniczówka EMAUS w Stefanowicach

Leśniczówka oferuje smaczne domowe posiłki sporządzone na bazie rodzinnych przepisów i składników pochodzących od gospodarzy ze Stefanowic tj. smalec z wątróbką, kaczka po polsku, makowianki.

Leśniczówka „EMAUS” zajęła II miejsce w organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu „Konkursie na najlepszy obiekt turystyki wiejskiej w Wielkopolsce” w 2007 roku w kategorii: obiekt bazy noclegowej o charakterze wiejskim.Gospodyni jest z wykształcenia psychologiem, specjalizującym się w terapii rodzin. W gospodarstwie odbywają się praktyki studentów z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „BETAŃSKI” w Lipce

Przedsiębiorstwo oferuje sprzedaż hurtową i detaliczną artykułów spożywczych na terenie województwa Wielkopolskiego. Pan Błażej Betański jest właścicielem trzech sklepów i hurtowni.

W ofercie sprzedaży znajduje się chleb wypiekany w piecu opalanym drewnem (pochodzący z lokalnej piekarni ze Złotowa) oraz warzywa i owoce od lokalnych dostawców (np. kapusta kiszona i ogórki kiszone pochodzą z Gospodarstwa Rolnego Pana Leszka Gliszczyńskiego). Oferta zostanie poszerzona o produkty i surowce pochodzące od producentów zrzeszonych w Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska oraz od producentów zrzeszonych w Sieciach Dziedzictwa Kulinarnego z regionów sąsiednich.

„Gościniec Sucholeski s.c.” w Suchym Lesie

Kuchnia Gościńca łączy tradycyjne smaki z nutą nowoczesności. W karcie menu restauracji można znaleźć zarówno dania kuchni regionalnej, jak i wyjątkowe propozycje kulinarne specjalnie przygotowane dla osób chorych na celiakię, fenyloketonurię oraz dla kobiet ciężarnych i karmiących.

Specjałami kuchni są regionalne zupy (tj. staropolski rosół z gęsi, barszcz, czernina, żurek), dania mięsne sporządzone z gęsiny, kaczki i królika. Ponadto podawane są także tradycyjne pierogi i szagówki oraz pyzy drożdżowe.

Mięso kupowane jest od lokalnych producentów z okolic Jarocina, a warzywa od sprawdzonych dostawców z Wielkopolski.

Spółdzielnia Mleczarska Udziałowców w Strzałkowie

Spółdzielnia prowadzi działalność gospodarczą od 1945 roku w zakresie: skupu mleka, przetwórstwa mleka i sprzedaży wyrobów gotowych. Spółdzielnia prowadzi skup mleka na poziomie 50 tys. litrów/dobę, a mleko pozyskiwane jest w 99% z terenu województwa wielkopolskiego (pozostały 1% z regionu kujawsko-pomorskiego) z czystych, ekologicznych terenów nakierowanych na produkcję mleka – głównie z obszaru Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego, który został uznany za jedną z siedmiu najbardziej wartościowych ostoi ptaków wodnych i błotnych w Polsce oraz Europie. Mleko pozyskiwane z tego obszaru spełnia najsurowsze kryteria jakościowe dotyczące ras bydła mlecznego, sposobu ich żywienia, pielęgnacji oraz warunków sanitarnych.

Spółdzielnia znana jest z wysokiej jakości produkowanych wyrobów, łączy tradycję z nowoczesną technologią. Zakład w latach 2003-2004 został zmodernizowany i wyposażony w nowoczesne urządzenia do obróbki termicznej mleka i produkcji twarogu.

Spółdzielnia otrzymała bardzo wiele nagród, pucharów i wyróżnień w różnych konkursach, np. Puchar „Polski Producent Żywności” Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za twaróg śmietankowy (2010 r.) oraz za masło ze Strzałkowa (2011 r.).

Przedsiębiorstwo Handlowo-Produkcyjne „Tradycyjne Jadło” Beata Lis w Środzie Wlkp.

Zakład produkuje wyroby wędliniarskie z mięsa najwyższej jakości pochodzącego z hodowli sprawdzonych, małych gospodarstw rolnych położonych w powiecie grodziskim na terenie Wielkopolski. Do produkcji nie używa się barwników, wypełniaczy, ani żadnych substancji chemicznych. Produkcja oparta jest o pracę ręczną według starych receptur i tradycji wielkopolskiej wsi, a wędzenie szynek i wędlin dymem olchowym lub bukowym odbywa się w wędzarniach opalanych drewnem pochodzącym z Puszczy Zielonki, dającym intensywny zapach. Wędliny charakteryzują się bardzo zdecydowanym smakiem, ponieważ doprawiane są naturalnymi mieszankami przypraw tj. pieprz, majeranek, czosnek, papryka, jałowiec, kminek, kolendra, które są przygotowywane w Zakładzie na bazie przypraw pochodzących od sprawdzonych dostawców z Wielkopolski.

Zakład posiada 10 sklepów firmowych na terenie całego kraju, z czego 5 znajduje się w Poznaniu. W sklepach tych można zakupić także produkty pochodzący od innych producentów zrzeszonych w Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska.

Firma otrzymała w 2011 roku najwyższą ocenę za kiełbasę świąteczną białą parzoną w Ogólnopolskim Konkursie Wędliniarskim „Wielkanoc Mięsne Święta – Polska Tradycja” zorganizowanym w 2011 roku oraz certyfikat najlepszego producenta kiełbasy białej.