Samorządowcy i działacze PSL z Powiatu Kolskiego zapalili ,,Znicz Pamięci”

W niedzielę 21 października 2012 roku, Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Cieślak, Członek Zarządu Powiatu Kolskiego, Przewodniczący Zarządu Powiatowego PSL w Kole Czesław Marek, Burmistrz Miasta Koło Mieczysław Drożdżewski, Wójt Gminy Kościelec Dariusz Ostrowski oraz Asystent Posła do PE Andrzeja Grzyba Karol Mac wzięli udział w akcji społecznej “Zapal znicz pamięci”. Samorządowcy z powiatu kolskiego zapalili znicze pod pomnikiem ofiar pomordowanych w obozie zagłady w Chełmnie oraz w miejscach pamięci narodowej związanej z II wojną światową na cmentarzach w Kościelcu oraz Kole.

Akcja „Zapal Znicz Pamięci” już po raz czwarty przeprowadzona została przez Radio Merkury Poznań wraz z Biurem Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu. Akcja społeczna „Zapal znicz pamięci” polega na zapaleniu zniczy o godzinie 12.00 w miejscach pamięci narodowej związanych z II Wojną Światową. Honorowym patronem akcji był, jak co roku, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

Zapalenie zniczy jest jednocześnie okazją do spotkania z nieznaną historią Polaków, mieszkających podczas II Wojny Światowej na ziemiach wcielonych do III Rzeszy. Tylko do końca 1940 roku na tym terenie, w egzekucjach publicznych i potajemnych, Niemcy zamordowali nie mniej niż 40 tysięcy osób. Równolegle następowały wypędzenia z Wielkopolski, Pomorza i Ziemi Łódzkiej, przymusowe wcielanie do Wehrmachtu na Śląsku i Pomorzu, a terror wprowadzony przez Niemców na czwartej części terytorium przedwojennej II RP był znacznie większy niż w Generalnym Gubernatorstwie.

Losy Polaków z ziem wcielonych nie przebiły się jednak do wyobraźni i pamięci zbiorowej.

 

GALERIA FOTOGRAFII: