RUSZYŁ MAŁY „WOLONTARIAT”

Ruszył „Mały Wolontariat” 18 września w Sali Sesyjnej urzędu wojewódzkiego została zainaugurowana akcja społeczna „Mały wolontariat”. Z uczniami, nauczycielami i wychowawcami spotkał się współorganizator programu wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia. Wolontariusze i uczestnicy opowiadali m. in. o projektach, które prowadzą. Wicewojewoda podziękował gościom za udział w „Małym wolontariacie”.

W swoim wystąpieniu nawiązał do młodzieńczych lat, kiedy pomagał innym. Wówczas nikt nie używał słowa: wolontariusz. Przytoczył też dzisiejsze serwisy informacyjne, żaden nie zamieścił wiadomości o pozytywnym przesłaniu. Wyjaśniał również czym dla niego jest wolontariat i altruizm oraz jak ważną misję ma do spełnienia „Mały wolontariat”
– Program ma być platformą wymiany doświadczeń. Ma uczyć młodzież empatii i pokazywać, że pomoc drugiemu człowiekowi jest wartością bezcenną. Dziś kiedy wokół nas jest tyle zła i znieczulicy, pomaganie powinno być źródłem radości i promowania dobrych uczynków – powiedział m. in. wicewojewoda.

Paulina Lembicz – Patecka z Grupy ENEA opowiedziała w jaki sposób w firmie działa wolontariat pracowniczy oraz w jak firma chce działać w „Małym wolontariacie”. Wiele akcji prowadzonych przez ENEĘ kierowanych jest właśnie do młodzieży.

O „Motylim wolontariacie” opowiadała Barbara Grochal, koordynator wolontariuszy przy poznańskim Hospicjum Palium. Zaznaczyła, że należy i trzeba „Budować społeczeństwo ludzi wrażliwych”. Warto przypomnieć, że najstarsza wolontariuszka hospicjum pani Krysia ma 88 lat i robi najpiękniejsze motyle. Na sali najmłodszy Rafał miał zaledwie dwa latka i bawił się symbolicznym motylem na patyku.

O zaangażowaniu uczniów w działalność społeczną mówił Roman Podgórski, dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Starych Obrzyskach. W szkole działa m. in. koło Caritasu i organizowany jest Dzień Hobbysty połączony z szerzeniem idei wolontariatu. Z kolei Katarzyna Pilarska, wicedyrektor Gimnazjum nr 2 także im. Jana Pawła II w Luboniu przybliżyła program bezpieczeństwa narodowego połączonego z ratownictwem medycznym działający w szkole. Z ankiet przeprowadzonych w tej placówce wynika, że aż 90 % gimnazjalistów chciałoby działać w wolontariacie.

Na sali poza wychowawcami, nauczycielami i pedagogami była obecna też młodzież z Gimnazjum nr 55 w Poznaniu, która już dziś aktywnie działa w wolontariacie przy Hospicjum Palium. W dzisiejszym spotkaniu uczestniczyła również Joanna Krzyżanek, autorka książek dla dzieci i koordynatorka akcji. Bohaterką jej powieści „Dobre uczynki” jest Cecylia Knedelek, która, „gdy robi coś dobrego, czuje się tak, jakby jadła ciasteczko z leśnymi poziomkami”.

Program „Mały Wolontariat” ma rozwijać wrażliwość społeczną, uczyć empatii i umiejętności pomagania, budzić wśród młodzieży poczucie odpowiedzialności oraz promować zachowania prospołeczne.

Do programu mogą przystąpić szkoły i przedszkola. Może to być jedna klasa, grupa, klub wolontariuszy działający przy placówce. Wiek uczestników 4 – 15 lat. Na potrzeby akcji zostały przygotowane specjalne scenariusze na lekcje, materiały szkoleniowe oraz pomoc fachowców. Uczestnicy akcji będą mogli wziąć udział w wielu ciekawych konkursach i wydarzeniach towarzyszących.

Organizatorem „Małego wolontariatu” jest ENEA przy współpracy i pod patronatem wicewojewody wielkopolskiego Przemysława Paci oraz wielkopolskiego kuratora oświaty. Zgłoszenia można nadsyłać do 31 grudnia br. na adres mailowy: malywolontariat@wp.pl i postępować zgodnie z informacją zawartą w mailu zwrotnym.

Wszelkie informacje o programie można uzyskać również pod nr tel. 693 969 687.

Źródło: www.pacia.com.pl – Ruszył „Mały Wolontariat”

 {flike}