Zakaz importu dotyczy całej Unii, co zdaniem Brukseli jest zbyt restrykcyjną reakcją na zaistniałą sytuację. Polska sugeruje, by korzystając z przepisów o regionalizacji, wyłączyć z eksportu wieprzowiny do Rosji tylko Litwę.

Wstrzymanie importu polskiej wieprzowiny powoduje straty producentów. Minister zapewniał, że będzie wnioskował do Komisji Europejskiej o uruchomienie funduszy rezerwowych na rekompensaty dla przedsiębiorców, którzy ponieśli straty w związku z embargiem. Według danych resortu rolnictwa w ubiegłym roku polskie firmy wyeksportowały do Rosji wieprzowinę za 100 mln euro. Jeżeli eksport wieprzowiny zostanie wstrzymany na dłużej, przełoży się to na spadek cen skupu żywca i prawdopodobnie ceny tuczników.

Minister zaznaczył, że polska wieprzowina jest bezpieczna, nasz kraj jest bardzo dobrze oceniany, jeśli chodzi o badanie dzików, które przenoszą chorobę afrykańskiego pomoru świń. Polska już w ubiegłym roku wprowadziła monitoring dotyczący afrykańskiego pomoru świń, gdy wirus został wykryty na Białorusi. Afrykański pomór świń nie jest groźny dla życia i zdrowia ludzi, ale niesie za sobą ogromne straty w produkcji trzody chlewnej. Głównym źródłem wirusa są dziki.

Ostatnie lata doprowadziły zapaści hodowli trzody chlewnej, na co reakcją jest specjalny program „Strategia odbudowy i rozwoju produkcji trzody chlewnej w Polsce do roku 2030” mający na celu poprawę funkcjonowania sektora produkcji wieprzowiny. Zakaz importu wieprzowiny i jej przetworów na Białoruś i do Rosji odbił się negatywnie na hodowli trzody chlewnej oraz cenach w punktach skupu żywca. Od momentu zamknięcia granic przed polską wieprzowiną, na polskim rynku spadły ceny żywca o ok. 70 groszy za kilogram, czyli o 15% w stosunku do ceny uzyskiwanej przed ogłoszeniem zakazu. Obserwuje się, że niektóre podmioty niejako „na zapas” obniżyły ceny pogłębiając tendencję spadkową. Hodowcy obawiają się dalszych spadków sięgających nawet 25%. Spadają także ceny prosiąt. Sytuacja ta powoduje, że wielu hodowców wstrzymuje się przed zakupem zwierząt.

Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej na najbliższym posiedzeniu podejmie stanowisko w sprawie zakazu eksportu do Rosji polskiej wieprzowiny oraz sytuacji przedsiębiorców i producentów, którzy w wyniku zakazu ponieśli starty.

Katarzyna Strzyż
Biuro WIR w Ostrowie Wlkp.

Źródło: http://www.wir.org.pl

{flike}