PWSZ Piła i gmina Ceków w Parlamencie Europejskim

Na zaproszenie posła do PE, Andrzeja Grzyba w dniach 17-19 marca 2013 roku w wizycie studyjnej w Belgii wzięli udział studenci i władze Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica z Piły oraz samorządowcy i działacze społeczni z gminy Ceków.

 

PWSZ w Pile reprezentowali m. in.: rektor prof. dr hab. Adam Marcinkowski, prorektor ds. dydaktyki i studentów prof. nadzw. dr hab. Donat Mierzejewski, kanclerz mgr Sylwester Sieradzki oraz przewodnicząca Samorządu Studenckiego Monika Tomaszewska.


Gminę Ceków natomiast reprezentowali m.in.: Sekretarz Gminy Halina Kwiecińska, Skarbnik Gminy Mariola Grzeszkiewicz, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Marek Kaplonek, Sołtys wsi Kosmów Kolonia Adam Rogalski, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Kazimierz Mroziński Gminna Przewodnicząca Kół Gospodyń Wiejskich w Gminie Ceków Halina Mosiniak.

Zaproszeni przez posła uczestniczyli w wykładzie na temat działalności Parlamentu Europejskiego i funkcjonowania Instytucji Europejskich. Grupa miała okazję poznać PE od środka w czasie zwiedzania części roboczej kompleksu budynków w Brukseli. W części roboczej odbyło się również seminarium prowadzone przez Panią Dyrektor Monikę Kapturską z Biura Informacji Województwa Wielkopolskiego. Grupa miała również możliwość odwiedzenia biura Posła i zapoznania się z warunkami codziennej pracy w PE.

Grupa zwiedziła Brukselę i pobliskie miasto, Leuven. W Brukseli zobaczyli m. in. budynek dawnej giełdy brukselskiej, Pałac Królewski, zwiedzili Stary Rynek z XIV- wiecznym ratuszem w gotyckim stylu. Zaproszeni goście uczestniczyli również w polskiej mszy świętej odbywającej się w Notre Dame de la Chapelle. W miasteczku Leuven, które od 1425 roku jest siedzibą Katolickiego Uniwersytetu Lowańskiego, odwiedzili m. in.: kościół św. Piotra, kaplicę św. Antoniego z XVII w. oraz liczne zabytkowe gmachy uniwersyteckie.
Dużą niespodzianką dla uczestników była uroczysta kolacja zorganizowana przez Posła Andrzeja Grzyba z udziałem Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Stanisławem Kalembą, który znajdował się w stolicy Belgii w związku z posiedzeniem Rady UE ds. Rolnictwa.

Opracowała: Marta Pawłowska