Premiera pionierskiej instalacji na LPG

We wtorek 26 marca odbyła się premiera pierwszej w Polsce instalacji na LPG produkującej ciepło i prąd w skojarzeniu w skali mikro. Skojarzona sprawność urządzenia osiąga 96%, plasując je w czołówce najbardziej efektywnych na świecie. GASPOL uruchomił instalację w swojej rozlewni gazu płynnego w Pleszewie.

W inauguracji udział wzięli: Poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb, przedstawiciele władz miasta i powiatu: burmistrz Pleszewa Marian Adamek, starosta pleszewski Michał Karalus oraz Przewodniczący Rady Powiatu Mirosław Kuberka.

Mikrokogeneracja jest odmianą kogeneracji, czyli skojarzonej produkcji ciepła i energii elektrycznej. To rozwiązanie jest szczególnie atrakcyjne dla małych i średnich przedsiębiorstw, gospodarstw rolnych, stacji paliw, hoteli i pensjonatów, szpitali, szkół i wszystkich obiektów użyteczności publicznej, w których równocześnie występuje zapotrzebowanie na ciepło i energię elektryczną do 50 kW.


 

W rozlewni GASPOLU zainstalowano urządzenie mCHP duńskiej firmy EC Power, wykorzystujące jako źródło paliwa – LPG. W ofercie GASPOLU dostępne są także urządzenia na gaz ziemny. Zasilanie gazowe sprawia, że instalacja jest przyjazna dla środowiska naturalnego, pozytywnie wpływa na jakość powietrza.

Urządzenie zainstalowane w Pleszewie produkuje 20 kW energii elektrycznej i 40 kW energii cieplnej na godzinę. Aktualnie rozlewnia zużywa je w 100% na własne potrzeby. Firma posiada tez koncesję, która umożliwia sprzedaż nadwyżek do sieci.

Premierze mikrokogeneracji na LPG towarzyszył dzień otwarty dla mieszkańców Pleszewa.

Na odwiedzających czekały też dodatkowe atrakcje, w tym spotkanie z mistrzowską załogą GASPOL Team. Arek Iwański, Mistrz Polski 2011, opowiadał o przygotowaniach do wrześniowych mistrzostw Europy w lotach balonem. Rozdawał autografy, a najmłodszym odwiedzającym – słodkie niespodzianki.

Informacja prasowa GASPOL