O pomocy, którą niosą strażacy mówiłem również podczas swojego wystąpienia podkreślając , że praca strażaka jest trudna i odpowiedzialna, ale jak pokazał niedawny wypadek w Goliszewie niesie ze sobą niebezpieczeństwo -,, Druhowie jechali na ratunek. Życie napisało tragiczny scenariusz i najważniejsze by w tych trudnych chwilach ich wspierać. Oni jechali w myśl przesłania Bolesława Chomicza Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek” – mówił Krzysztof Grabowski.

Do tego zdarzenia nawiązał również Wieńczysław Prokop, komendant PSP w Kaliszu, który zaznaczył, że wszystkie jednostki przechodzą regularne ćwiczenia, ale nie zawsze można uniknąć tragedii.
Druhnom i druhom podziękowali także obecni w Szwacinie politycy. W ich imieniu glos zabrał Andrzej Grzyb, poseł do PE.
– Dziękujemy Wam za Waszą bezinteresowną służbę, która często przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Dziękuję także za to, że nie tylko niesiecie pomoc, ale też jesteście organizatorami życia w Waszych miejscowościach – powiedział Poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb.
W Szwacinie nagrodzono też dzieci, które zwyciężyły w wojewódzkim i powiatowym etapie ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Zapobiegajmy pożarom”. Nagrody ufundował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu i Oddział Wojewódzki OSP RP w Poznaniu.
Najbardziej aktywnych, ale też zasłużonych latami w służbie strażaków odznaczono.
Złoty Medal Związku OSP RP: Henryk Ryżak i Bogdan Dybioch
Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa : Remigiusz Witmajer
Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa : Grzerzog Wąsik
Odznaka Strażak Wzorowy: Andżelina Noskowska, Monika Filipowicz, Marlena Krawczyk, Rafał Fingas, Jacek Walczak, Paweł Tułacz

Źródło: http://www.krzysztofgrabowski.eu/component/content/article/1-nowiny/783-powiatowe-obchody-dnia-straaka-w-szwacinie-w-gminie-godziesze-wielkie

{flike}