Poseł Grzyb w kaliskim Gimnazjum nr 2

Konieczność budowania ścieżek rowerowych, działania zachęcające do korzystania z komunikacji miejskiej czy miejsca, które wybieramy za cel rodzinnych wycieczek – to niektóre z tematów poruszonych w czasie debaty przygotowanej przez uczniów Gimnazjum nr 2 w Kaliszu.

 

Jednym z uczestników dyskusji był Poseł Andrzej Grzyb. Panel przygotowały dwie uczennice szkoły w ramach projektu „Sejm Dzieci i Młodzieży”
W debacie w całości poświęconej ekologii obok Andrzeja Grzyba, Posła do Parlamentu Europejskiego, wzięli udział radni RM Kalisza, Karolina Pawliczak i Roman Piotrowski, przedstawicielka Lasów Państwowych, Alicja Antoniewicz, specjalista z zakresu transportu zbiorowego, Robert Matczak oraz nauczycielki z Gimnazjum, w którym spotkanie się odbyło, Ewa Wielgórska i Małgorzata Urbaniak.

 


Tematem przewodnim były działania na rzecz ekologicznego transportu. Inicjatywy podejmowane w Kaliszu, regionie, ale i całej Unii Europejskiej, które zachęcają do korzystania np. z transportu zbiorowego, który zmniejsza ilość samochodów na ulicach i zmniejsza ilość spalin w powietrzu. Wiele czasu uczestnicy debaty poświęcili konieczności budowania ścieżek rowerowych. – W powiecie kaliskim jest 30 kilometrowa ścieżka rowerowa w ramach programu NATURA 2000 – przypomniał Poseł – podobnie jest w powiecie ostrzeszowskim, w którym mieszkam. Ścieżki rowerowe powstają na nowo budowanych drogach, ale i na tych przebudowywanych i remontowanych. Oczywiście są też wyznacza trasy poza głównymi drogami i zawsze warto je wybrać. Poseł mówił również młodzieży o popularności rowerów w krajach zachodniej Europy.

Na koniec opowiedział o swojej pracy w Parlamencie Europejskim i udzielił wywiadu dotyczącego ekologii. Ten przeprowadziły Aleksandra Bielska i Klaudia Kłos, uczennice, które przygotowały debatę.

Spotkanie było związane z projektem „Sejm Dzieci i Młodzieży”, w ramach którego odbywa się konkurs dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zwycięscy otrzymają mandat poselski będą reprezentować swoich rówieśników 1 czerwca w Sejmie.

A. Walczak