Poseł Andrzej Grzyb zadowolony z pierwszego wsparcia dla EED

6 milionów euro od Komisji Europejskiej i 5 milionów euro od Polski. Takie kwoty otrzyma Europejski Fundusz na Rzecz Demokracji (EED) w ramach wsparcia w tym roku.

Flagowy projekt polskiej prezydencji w Radzie UE, który od początku w Parlamencie Europejskim wspiera i pilotuje poseł Andrzej Grzyb, przybiera na sile. Kilka godzin po informacjach o wsparciu finansowym odbyło się historyczne-pierwsze posiedzenie Rady Zarządzającej EED.

Idea powołania organu, który wspierałby organizacje walczące o wolność i demokracje w krajach, w których rządy trzymane są silną ręką dyktatorów, narodziła się w 2011 roku. Inicjatorem ze strony polskiej był minister spraw zagranicznych, Radosław Sikorski. U podstaw pomysłu stały nasze doświadczenia Solidarności, która formalnie nie istniejąc, dzięki wsparciu z zagranicy, potrafiła doprowadzić do przemian ’89 roku.

Doświadczenia ostatnich lat potwierdzają, że oficjalne wsparcie często nie wystarcza bądź jest niemożliwe, dlatego lepiej mieć instrument, który delikatnie i dyskretnie wspomaga walczących o demokracje w krajach Afryki północnej czy Białorusi– uzasadnia powołanie EED Andrzej Grzyb, poseł do PE – EED w praktyce ma działać z Unią Europejską, ale ma być niezależny od struktur unijnych.

Europejski Fundusz na Rzecz Demokracji to sukces polskiej prezydencji. W czasie półtora roku od pierwszej propozycji powołania EED w Radzie polscy politycy na czele z Andrzejem Grzybem w Parlamencie Europejskim, wiceprzewodniczącym podkomisji praw człowieka, walczyli o jego powołanie. Działania nabrały impetu w czasie 6 miesięcy Prezydencji Polski w drugiej połowie 2011 roku.. W tym roku starania zakończyły się sukcesem i jesienią 2012 roku Fundusz został zarejestrowany jako fundacja na prawie belgijskim.

Jednak by European Endowment for Democracy (EED) mógł działać skutecznie potrzebne są odpowiednie środki – Walka o wolność potrzebuje wsparcia finansowego. Informacje o pieniądzach, które otrzymamy z Komisji Europejskiej i które zaoferowała Polska to dobry znak na początek. Z założenia Europejski Fundusz na Rzecz Demokracji ma działać w oparciu o pieniądze z budżetu UE oraz składki krajów członkowskich, a w przyszłości kraje strefy wolnego handlu – w chwili obecnej statut EED pozwala na wsparcie jedynie krajów członkowskich, mamy jednak informacje, że z konkretną kwotą zaoferowała np. Szwajcaria – informuje Poseł Grzyb.

Równolegle z informacjami o pierwszych pieniądzach dla EED dziś w Brukseli odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Zarządzającej funduszu wspierającego demokrację. W czasie spotkania wybrano organy i rozpoczęto prace nad programem działań na najbliższe miesiące. Dyrektor Zarządzający EED zostanie wyłoniony w najbliższym czasie w otwartym konkursie.

 

Szczegółowych informacji udziela:

Biuro Posła do PE Andrzeja Grzyba w Brukseli:

Borys Brzeziński +32486935194; +48663051095

Borys.brzezinski@europarl.europa.eu

 

Media na temat EED:

6 mln euro na Europejski Fundusz na rzecz Demokracji – wyborcza.pl

Polska będzie szczodra. Da 5 mln euro na Europejski Fundusz na rzecz Demokracji – tvn24.pl


Wcześniejsze nasze artykuły o EED:

Unijne pieniądze dla Europejskiego Funduszu na Rzecz Demokracji

Europejski Fundusz na rzecz Demokracji – pomoc dla Syrii i Białorusi

Prawa człowieka na świecie – poprawki posła Grzyba przyjęte

Europejski Fundusz na rzecz Demokracji

Jak ma działać Europejski Fundusz na Rzecz Demokracji?

Jak powinien działać Europejski Fundusz na rzecz Demokracji?

Poseł Grzyb w debacie z HR/VP Cathrin Ashton – strategiczny przegląd polityki UE na rzecz praw człowieka i demokracji

Europejski Fundusz na Rzecz Demokracji – na jakich zasadach?

Przemiany demokratyczne w krajach sąsiedzkich pod parasolem Funduszu na rzecz Demokracji