Poseł Andrzej Grzyb zachęca do profilaktyki

Październik to miesiąc walki z rakiem piersi. Dlatego Andrzej Grzyb, Poseł do Parlamentu Europejskiego zachęca do profilaktyki i wspiera akcje organizowane przez Kluby Amazonek w naszym regionie. W tym tygodniu był jednym z gości zaproszonych na spektakl słowno-muzyczny organizowany przez kaliskie stowarzyszenie. Najważniejsze by pamiętać, że wczesne wykrycie nowotworu daje 100% wyleczenie choroby. Dlatego badania i profilaktyka, która zależy w dużej mierze od nas samych to najważniejsza broń w walce z rakiem.

– Na świecie żyje 30 milionów osób, które pokonały raka, to pokazuje, że chorobę można pokonać- mówi Andrzej Grzyb, Poseł do PE- jednak tylko choroba wcześnie wykryta może uratować nasze życie, dlatego marsze życia, które organizują Amazonki, spektakle takie jak ten pokazany w Kaliszu, bezpłatne badania mammograficzne są godne podziwu, pochwały i wspierania.

Tym bardziej, że dane statystyczne są niestety mało optymistyczne mówiła w czasie spotkania z uczniami kaliskich szkół Barbara Wrzesińska, prezes KK Amazonek. – Według statystyk nowotwór grozi, co czwartemu Polakowi. Rocznie odnotowuje się 15 tysięcy nowych zachorowań. 1/3 to przypadki śmiertelne, na raka piersi każdego dnia umiera 13 kobiet. Wszystko dlatego, że ciągle zbyt późno zgłaszamy się do lekarza, że lekceważymy sygnały wysłane przez nasz organizm, co potwierdził dr n. med. Dariusz Godlewski, dyrektor Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu. – Raka trzeba traktować jak normalną chorobę. Nie wiemy jak jej zapobiegać, jednak wiemy jak zmniejszyć ryzyko zachorowania. Wszystkie działania profilaktyczne stają się też doskonała okazją do powiedzenia nie bójcie się. Odwiedzajcie gabinety lekarskie. Profilaktyka to najlepsza broń. Pojawiające się i powracające osłabienie, spadek wagi, utrzymujące się stany gorączkowe, nadmierna potliwość, przebiegłe biegunki, krew w stolcu i moczu, powiększone węzły chłonne zgrubienia w okolicach pachwin czy nad obojczykiem, w gruczołach piersi, zmieniające wygląd znamiona barwnikowe to sygnały alarmowe dla każdego z nas, które powinny zaprowadzić nas do lekarza.

– Każda z pań, która wygrała walkę z rakiem, a z którymi mam możliwość rozmowy jest bohaterką i najlepszym przykładem, że można wygrać- dodał Andrzej Grzyb.

W czasie spotkania fragmenty książki dr Anny Mazurkiewicz „Jak uszczypnie będzie znak” czytała zebranym aktorka Katarzyna Strojna. Sama autorka powiedziała, że żyje tylko i wyłącznie dzięki samobadaniu, a książkę napisała by oswoić chorobę i pomóc innym kobietom. – Nasze życie jest w naszych rękach, a strach mimo, że ma wielkie oczy można pokonać. O tym jest moja książka. Dla wszystkich wystąpili uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu, w której odbyło się spotkanie.