Polsko-Ukraińska Konferencja Gazowa

11 kwietnia w Ministerstwie Gospodarki w Warszawie odbyła się Polsko-Ukraińska Konferencja Gazowa. W panelu dotyczącym planów budowy terminali LNG w Polsce i na Ukrainie prelekcję wygłosił Poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb.

„Należy rozważyć wszystkie możliwe projekty które miałyby służyć dywersyfikacji dróg i źródeł energii, z korzyścią tak dla Europy jak i naszych partnerów, w tym Ukrainy” – mówił poseł Andrzej Grzyb. „Rynek LNG nie ogranicza się tylko do dostaw morskich. LNG, także pochodzące bezpośrednio z Gazoportu, może być źródłem energii tam, gdzie nie opłaca się budować ‚twardej’ infrastruktury gazowej lub energetycznej, a dostarczane tam transportem samochodowym. Może służyć jako paliwo do produkcji energii cieplnej i elektrycznej – najlepiej w kogeneracji – pierwsza tego typu instalacja w Polsce niedawno została otwarta w Pleszewie” – dodał.

Konferencję otworzyli Aleksander Kwaśniewski, były Prezydent RP, Janusz Piechociński, Wicepremier i Minister Gospodarki oraz Jacek Piechota, Prezes Polsko Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

W ramach debaty odbyły się trzy sesje. Pierwsza poświęcona integracji ukraińskiego sektora gazowego z Unią Europejską, druga dotyczyła planów budowy terminali LNG w Polsce i na Ukrainie, natomiast odnosiła się kwestii gazu z łupków w Polsce i na Ukrainie.

Konferencja została objęta patronatami Wicepremiera i Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego oraz Wicepremiera Rządu Ukrainy Jurija Bojko. Organizatorem spotkania był Polsko Ukraiński Klub Dziennikarzy, działających przy Polsko Ukraińskiej Izbie Gospodarczej.

 

Zobacz koniecznie:

Ministerstwo Gospodarki: www.mg.gov.p

Polsko-Ukraińska Konferencja Gazowa: www.tvpparlament.pl/transmisje

Blog Wicepremiera Janusza Piechocińskiego:piechocinski.blog.onet.pl

www.biznespolska.pl

www.pol-ukr.com

 

Autor: KK