O prawach dziecka w Parlamencie Europejskim

Z okazji obchodów Roku Janusza Korczaka dzisiaj w PE w Brukseli o godzinie 14.00 odbędzie się otwarcie wystawy „Nie ma dzieci, są ludzie; prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka” poświęconej dorobkowi oraz postaci Janusza Korczaka. Wydarzenie zostało zorganizowane z inicjatywy europosłów PSL Andrzeja Grzyba i Arkadiusza Bratkowskiego przy współpracy z biurem Rzecznika Praw Dziecka RP oraz ze Stałym Przedstawicielstwem RP w Brukseli. Wystawa podkreśla rolę Korczaka, który uważał, że dzieci należy traktować poważnie, gdyż każde z nich posiada własną godność, zainteresowania, potrzeby oraz prawa.

– Pamiętam ze swojego dzieciństwa, że jedną z pierwszych książek, którą przeczytałem był właśnie ‚Król Maciuś Pierwszy’ Janusza Korczaka. W jego utworach można było odnaleźć pedagogikę życia. Zwracał on uwagę na tych, którzy są najmniejsi, najmłodsi oraz podkreślał, że nasz stosunek do dzieci jest odzwierciedleniem naszego stosunku do ludzi, do życia, do systemu wartości. W Polskim Roku Korczakowskim, który poświęcony jest prawom dziecka warto tą postać pokazać – powiedział europoseł PSL Andrzej Grzyb.

– Wystawa upamiętnia działalność Janusza Korczaka, który całym swoim życiem dał wyraz temu, że każde dziecko ma przyszłość, ale ma i przeszłość: pamiętne zdarzenia, wspomnienia, wiele godzin najistotniejszych samotnych rozważań. Nie inaczej niż my pamięta i zapomina, ceni i lekceważy, logicznie rozumuje i błądzi, gdy czegoś nie wie. Rozważnie ufa i wątpi – powiedział europoseł PSL Arkadiusz Bratkowski.

Po otwarciu wystawy, z inicjatywy posła Andrzeja Grzyba w ramach podkomisji praw człowieka PE odbędą się warsztaty poświęcone Międzynarodowej Konwencji Praw Dziecka, zapobieganiu udziałowi dzieci w konfliktach zbrojnych oraz prawom dzieci w Internecie. Wśród uczestników spotkania będzie Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka RP, Ambasador RP Marek Prawda, przedstawiciele UNICEFu, Rady Europy i Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych a także przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Otwarcie wystawy dzisiaj (wtorek 6.11) godz. 14.00, Espace „Galerie cafétéria, budynek ASP poziom 0, PE, Bruksela

Warsztaty dzisiaj (wtorek 6.11) godz. 15.00-18.30, sala ASP 1E2, PE, Bruksela