Parlament Europejski  i  Catherine Asthon o sytuacji w północnej Afryce

Pogarszająca się sytuacja koptyjskich chrześcijan była tematem debaty  debata Parlamentu Europejskiego i Catherine Asthon. 25 osób zabitych w zamieszkach w Kairze, mniejszość koptyjska w Egipcie donosi o gwałtach i prześladowaniach religijnych. Poseł Andrzej Grzyb apeluje o reakcję Unii Europejskiej.

W środę, 12 października 2011 r. w ramach posiedzenia plenarnego  w Brukseli odbyła się  debata na temat sytuacji w Jemenie, Bahrajnie, Syrii i Egipcie. Poruszane tematy to m.in.  ubiegło weekendowe zamieszki w Egipcie oraz o przedłużające się antyrządowe protesty w Jemenie, Bajhranie i Syrii.

W odniesieniu do Egiptu poruszono m.in. kwestię sytuacji koptyjskich chrześcijan. W minioną niedzielę 9 października w czasie pokojowej demonstracji mniejszości koptyjskiej w Kairze zginęło 25 osób, a ponad 300 osób zostało rannych. Catherine Asthon – Wysoka Przedstawiciel UE do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa wydała oświadczenie apelujące o spokój, powściągliwość i o sprawiedliwe osadzenie osób odpowiedzialnych za te wydarzenia. Apelowała także do władz Egiptu o respektowanie prawa do demonstrowania poglądów oraz o przestrzeganie praw obywateli, w tym prawa do wolności religijnej.

Poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb podczas debaty zwrócił uwagę na doniesienia przedstawicieli mniejszości koptyjskiej – o porwaniach, gwałtach i wymuszanych zmianach religii, których doświadczają kobiety tej mniejszości. Poseł zaapelował o reakcję UE w sprawie sytuacji w Egipcie.

 

Marta Radomska

Wypowiedź Posła:

http://www.europarl.europa.eu/sides/getVod.do?mode=unit&language=PL&vodDateId=20111012-19:37:25-734