GALERIA ZDJĘĆ

Gości witały Kapela „Zza Winkla”  i „Zbąszyniacy” z powiatu nowotomyskiego. Utwory Kapeli „ZZa Winkla” pisane są gwarą poznańską w oparciu o miejski folklor Wielkopolski. Ich występ to nie tylko muzyka, ale i humor, a żarty to wyśmiewanie się z przywar mieszkańców naszego województwa. Tej wybuchowej mieszanki nie zabrakło w Kaliszu, a każdy kto przyjął zaproszenie władz Wielkopolskiego PSL miał okazję nauczyć się kilku podstawowych słów gwary poznańskiej. Natomiast Kapela „Zbąszyniacy” pielęgnuje wartości i zamiłowanie do muzyki ludowej zaszczepione przez legendarnego Dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej w Zbąszyniu Antoniego Janiszewskiego. Członkowie WKL „Zbąszyniacy” promują muzykę ludową od młodych lat grając w różnych kapelach, zespołach regionalnych pieśni i tańca Regionu Kozła.

Następnie po folklorze zafundowanym przez Kapele „Zza Winkla” i „Zbaszyniacy” na scenę w OSRiR w Kaliszu weszli uczniowie z Blizanowa wspomagani przez młodzież ze Stowarzyszenia Tryton. To specjalny projekt przygotowany przez muzyka Filharmonii Kaliskiej Lechosława Nowaka. Młodzi ludzie wprowadzili przyjaciół i członków Polskiego Stronnictwa Ludowego w nastrój minionych świąt, wykonując kolędy oraz utwory poświęcone temu magicznemu okresowi w roku.

Między występami w szeregi PSL przyjęto nowych członków. 54 osoby z całej Wielkopolski odebrały legitymacje i zielone koniczynki z rąk Andrzeja Grzyba, posła do PE i prezesa wojewódzkiego PSL w Wielkopolsce oraz senator Andżeliki Możdżanowskiej, Wicemarszałka Sejmu Eugeniusza Grzeszczaka, Ministra Rolnictwa Stanisłąwa Kalemby, a także posłów Józefa Rackiego i Piotra Walkowskiego.


Osoby, które przyjęły zaproszenie na Noworoczno – Opłatkowe spotkanie Wielkopolskiego PSL przywitał szef Ludowców w województwie poseł do PE Andrzej Grzyb, który przypomniał najważniejsze, dla samego ruchu jak i kraju i świata, momenty 2013 roku.

Zacznijmy od 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego i fundacji przez senator Andżelikę Możdżanowską i przeze mnie tablicy pamięci w kościele pw. Matki Boskiej Siewnej w Kotłowie, jednym z najstarszych zabytków sakralnych Wielkopolski. Tablica upamiętnia tamtejszego proboszcza ks. kanonika Klempińskiego, który z powstańcami z Kotłowa i Mikstatu zginął w bitwie pod Rudą w powiecie wieluńskim – powiedział poseł Andrzej Grzyb.

To był też rok wielu innych rocznic. 145. powstania Ludowego Banku Spółdzielczego w Jarocinie, 95 – lat temu powstanie wielkopolskie, a 85 lat temu powstał Związek Młodzieży Wiejskiej Wici, autonomiczny związek obejmujący Wielkopolskę a później cały kraj, a rocznica stała się okazją do zjazdu pokoleń członków Wici w Szreniawie. Był to rok Tuwima, Hipolita Cegielskiego, obchodzony w sposób szczególny w Wielkopolsce. Był to rok osób niepełnosprawnych i europejski rok obywateli, czyli nas wszystkich. 2013 rok był też czasem pożegnań wielu wybitnych postaci na świcie i w kraju. Andrzej Grzyb wspomniał księdza kard. Józefa Glempa, premiera Tadeusza Mazowieckiego, dramaturga Stanisława Mrożka i kompozytora Wojciecha Kilara.

Muzyk powiedział, że wszystko to, co otrzymał to dar od Boga – powiedział poseł i przywołał też osoby ważne dla samego Polskiego Stronnictwa Ludowego, które zmarły w minionym roku. – Prof. Czesława Janickiego, ministra rolnictwa w Rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Tomasza Malinowskiego, prezesa Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich w Wielkopolsce, który zawsze z życzliwością odnosił się do „Ludowych” inicjatyw. Pożegnaliśmy Józefa Ponieckiego, wojewodę leszczyńskiego, prezesa PSL w Lesznie i radnego Sejmiku i wielu innych koleżanek i kolegów.

W 2013 roku PL zorganizowało obchody Święta Ludowego w Lesznie oraz w Szreniawie. Tam odsłonięto popiersie Stanisława Nowaka, prezesa Zarządu Wojewódzkiego PSL, bliskiego współpracownika Stanisława Mikołajczyka.

Prezes Zarządu Wojewódzkiego PSL w Wielkopolsce zaznaczył też, że przed ludowcami i Wielkopolanami kolejne, bogate w wydarzenia, ale i stojące pod znakiem wytężonej pracy miesiące. 2014 to setna rocznica wybuchu I Wojny Światowej.

– Dlaczego wspominam o tym w Kaliszu? To miasto, które zostało prawie w stu procentach zniszczone przez pruskich żołnierzy. Tak jak powiedział prezydent Kalisza Janusz Pęcherz w czasie Noworocznego Spotkania Kaliszan, miasto odrodziło się, powstało jak Feniks z popiołów. To hasło miasta na ten rok – wyjaśnił Andrzej Grzyb.

W tym roku minie 200 lat od daty urodzin Oskara Kolberga, znawcy i propagatora polskiej kultury ludowej w tym wielkopolskiej. Minie też 75-lat od wybuch II Wojny Światowej i 10 lat od wejścia Polski do UE. Będziemy obchodzić stulecie urodzin wielkich kurierów Rządu Emigracyjnego: Jana Karskiego i Jana Nowaka – Jeziorańskiego.

– Warto też przypomnieć, że 90. lat temu Władysław Reymont otrzymał Literacką Nagrodę Nobla. PSL jest jedyną partią, która miała w swoich szeregach noblistę – przypomniał poseł i przywołała kolejną ważną dla naszego kraju postać. To Jan Paweł II, który 27 kwietnia zostanie ogłoszony świętym, razem z Janem XXIII – mówił ze sceny Andrzej Grzyb.

– Stanie się to w roku wielkich przemian politycznych w Polsce, które nie byłyby możliwe bez Ojca Świętego i jego słów wypowiedzianych w 1979 „Niech zstąpi Duch Święty i odnowi oblicze Ziemi, tej Ziemi”. Jakże żywe jest to wezwanie, aby żyć i pracować mając dziedzictwo chrześcijańskie jako podstawę moralną. Również w życiu publiczny i politycznym. To niezbędne dla przyszłości Polski, to niezbędne dla Wielkopolski, dla naszych rodzin i nas samych. Szczególnie ważne gdy podważa się rolę rodziny, podważa się rolę małżeństwa. Gdy najważniejsza jednostka, którą jest rodzina przedstawiana jest w niektórych środowiskach jak przeszłość a wręcz jako opresyjna struktura. Musimy podkreślić, że nam zależy na rodzinie chociażby przez program dużych rodzin i rocznych, płatnych urlopów rodzicielskich. Polsce potrzeba i rodzin i dzieci
– podkreślił szef wielkopolskich „Ludowców” i dodał, że 2014 rok będzie sprawdzianem dla PSL – pokażmy naszą rzetelną pracę jako uzasadnienie dla wszystkich Wielkopolan, którzy będą decydować komu powierzyć mandat czy to posłów, czy radnych, kogo wybrać wójtem, burmistrzem i prezydentem. Rozmawiajmy. Nie lekceważmy zdań krytycznych i nie pomijajmy spraw ważnych dla pojedynczego człowieka – dodał i zaapelował – nade wszystko bądźmy zgodną rodziną Ludowców i o to do Was apeluje. Czasem jest pokusa konkurencji, ale ona jest na zewnątrz a nie w naszym gronie i to w czasie kiedy mamy tak ważne zadanie do wykonania. Długi okres wytężonej pracy zaczną wybory do PE a zakończa wybory samorządowe w listopadzie.

Poseł życzył zebranym by pod koniec roku nadal ¼ wszystkich samorządowców w Wielkopolsce była związana z Polskim Stronnictwem Ludowym. To umożliwi kontynuację dotychczasowej pracy – przywracania sądów, ale i inwestycji, które będą dawać miejsca pracy.

Tak by młodzi ludzie mogli zostać w Polsce. By nikt z możnych tego świata nie mówił, że zatrudnionym w Anglii, nie należą się zasiłki na dzieci. Co jest ich prawem a nie szczególnym przywilejem – skomentował poseł ostatnie słowa premiera Wielkiej Brytanii.

Poseł Andrzej Grzyb przypomniał tragedię w Jankowie Przygodzkim – wybuch gazu, który zniszczył dorobek wielu osób i pozbawił ich zdrowia. Szczególnie powitał Wiesława Witka, sołtysa wsi Janków Przygodzki i Krzysztofa Rasiaka, wójta gminy Przygodzice, dziękując im za pomoc udzielonym poszkodowanym rodzinom.

Na scenie pojawił się też Eugeniusz Grzeszczak, wicemarszałek Sejmu, który mówił podkreślił, że klub parlamentarny PSL może pochwalić się 13-ma ustawami i 4 – ma uchwałami, które w 2013 roku powstały dzięki pracy polityków spod znaku zielonej koniczyny.

– Wydłużenie urlopów rodzicielskich i zwiększenie dotacji na żłobki to nasz sukces, którym powinniśmy się chwalić – mówił wicemarszałek i powiedział, że wybory do EP i samorządów to dwa wielkie zadania czekające na „Ludowców” – w zjednoczonej Europie decyzje rozstrzygające zapadają w PE i nie tylko warto, ale i trzeba mieć wpływ na te decyzje. Nasz przedstawiciel w Brukseli, Andrzej Grzyb, ma opinię skutecznego, profesjonalnego, mądrego negocjatora – zachęcał do wzięcia udziału w wyborach obecnych w hali przy ul. Łódzkiej w Kaliszu Eugeniusz Grzeszczak.

Głos zabrał też Stanisław Kalemba. Minister Rolnictwa czas poświęcił przede wszystkim gospodarce i nowemu wieloletniemu budżetowi UE, ale nawiązał też do polskiej tradycji łamania się opłatkiem.

– Patrząc na 2013 rok to w tych arcytrudnych warunkach dla Polski był dobry. A w sektorze rolno – spożywczym wyjątkowo dobry. Jesteśmy jednym z 6 największych producentów żywności w Europie. I za tę służbę chciałbym podziękować. Ten sektor osiągnął największą dynamikę eksportu, która wynosi ok. 12% czyli 19,5 mld zł. W handlu nadwyżka wynosi 5,5 mld euro. Kiedy spotykam się z ministrami innych rządów to oni mówią o naszej żywności. Od początku mojego funkcjonowania na stanowisku ministra podkreślałem, że rolnictwo to skarb Polski – powiedział w Kaliszu minister. – Za nami trudne negocjacje z UE, na których byłem jako jedyny minister krajów członkowskich. To, że teraz 1/9 całego budżetu Unii należy do nas to efekt szczytu w Brukseli, twardych rozmów i naszego zdecydowania w tych rozmowach.

W imieniu bp. Edwarda Janiaka głos zabrał ks. prałat dr Andrzej Latoń, który odwołał się do chrześcijańskich korzeni i podkreślił, że Bóg dla polityków powinien być drogowskazem.

– Ja jestem ze wsi. I każdego dnia obserwowałem jak moi rodzice ciężko pracują, ale na początku była modlitwa i na końcu była zawsze modlitwa. Brońcie rodzin. Pokazujcie, że Bóg jest miłością i towarzyszy wam w każdym aspekcie życia – mówił do zebranych wysłannik ordynariusza Diecezji Kaliskiej.

Po wystąpieniach wręczono medale najbardziej zasłużonym członkom PSL w Wielkopolsce. Józef Koszela otrzymał medal Wincentego Witosa, najważniejsze odznaczenie Ludowców. Mirosława Gałęzka, Roman Kupijaj i Stanisław Zabarski otrzymali medale Stanisława Mikołajczyka. Podziękowanie, za szerzenie wiedzy o Stanisławie Mikołajczyku, organizowanie konkursów i zrzeszanie szkół, którym patronuje, otrzymała Małgorzata Rudowicz, nauczycielka z ZS w Opatówku.

Część oficjalną zamknął występ zespołu z Przygodzic, który zaprezentował 3 suity wielkopolskie. Po tym wszyscy obecni w Kaliszu połamali się opłatkiem życząc sobie obfitości i zdrowia w 2014 roku. Na koniec, nieplanowanie, na scenie pojawił się jeszcze raz Stanisław Kalemba, który udowodnił, że nie tylko jest dobrym ministrem, ale i muzykiem świetnie radzącym sobie z akordeonem.

AW

Odszukaj Siebie na zdjęciach: www.facebook.com

Zobacz również:

TELESKOP [2:56]

www.wielkopolskie.naszemiasto.pl – Spotkanie noworoczne Wielkopolskiego PSL w Kaliszu

www.tvwielkopolska.pl – Kalisz: 2013 w oczach europarlamentarzysty

www.tvwielkopolska.pl – Kalisz: PSL na nowy rok

www.rc.fm – PSL noworocznie

www.faktykaliskie.pl – Noworoczne spotkanie Wielkopolskiego PSL

www.calisia.pl – Noworoczne spotkanie Ludowców

 

{flike}