W dniu wczorajszym Poseł do PE Andrzej Grzyb otrzymał podziękowania od przedstawicieli kazachskiej opozycji za propagowanie debaty o sytuacji Kazachstanu w Parlamencie Europejskim z udziałem wszystkich instytucji UE. Jednocześnie poinformowano, iż debata poświęcona sytuacji w Kazachstanie, która odbyła się w mijającym tygodniu w ramach strasburskiej sesji plenarnej PE oraz przyjęta po jej zakończeniu w dniu wczorajszym rezolucja PE w sprawie Kazachstanu, już przynoszą pozytywne skutki – otrzymaliśmy informację o uwolnieniu Igora Vinyavskiego z więzienia – piszą przedstawiciele kazachskiej opozycji.
Naczelny redaktor kazachskiej opozycyjnej gazety „Vzglad” Igor Venyavski został zatrzymany przez urząd bezpieczeństwa Kazachstanu pod koniec stycznia tego roku. Zatrzymano go po powrocie do kraju ze spotkania z posłami do PE w Strasburgu w czasie, którego omawiano kwestię brutalnych pacyfikacji protestów strajkujących pracowników sektora naftowego w Żangaözen z końca 2011 oraz sytuacje po wyborach parlamentarnych w Kazachstanie z początku 2012.
Wiceprzewodniczący Podkomisji Praw Człowieka PE Andrzej Grzyb, w reakcji na aresztowania kazachskich opozycjonistów po styczniowym spotkaniu, w którym również brał udział, wystosował interpelację do Wysokiej Przedstawiciel UE ds. Zagranicznych Cathrin Ashton. Poseł Grzyb osobiście spotykał się z przedstawicielami kazachskiej opozycji oraz członkami rodzin przetrzymywanych opozycjonistów, w tym z żoną uwolnionego dzisiaj Igora Venyavskiego. Poseł był również współautorem przyjętej w dniu wczorajszym rezolucji PE. W swym wystąpieniu w czasie debaty plenarnej z udziałem HR/VP C. Ashton, poprzedzającej przyjęcie rezolucji, przypomniał m.in. dramatyczną sytuację przetrzymywanego Vladimira Kozłowa oraz Igora Veniavskiego – Od lat osoby te współpracują z PE, w ubiegłym i tym roku byli wielokrotnie naszymi gośćmi, w tym m.in. w lutym 2011, w czasie zorganizowanej przeze mnie, pod egidą podkomisji praw człowieka PE, wystawy fotograficznej i konferencji „Kazachstan: wolność mediów i społeczeństwa obywatelskiego – przypomniał po debacie Poseł Grzyb – Ich rodziny informują, o braku możliwości spotkania czy nawet komunikacji. Są zaniepokojeni o ich stan zdrowia – niedawno dowiedzieli się m.in., że z nieznanych im powodów Vladimir Kozłow przeszedł w więzieniu operację – dodał.

 

Opracowali: Borys Brzeziński i Irakli Matcharashvili