Panie opanowały urząd wojewódzki

„Siła jest w nas” – to przewodnie hasło III Konferencji „Ach… te kobiety”, która odbyła się w piątek w urzędzie wojewódzkim. Organizatorem i gospodarzem konferencji był wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia.

Z zaproszenia wicewojewody skorzystały panie reprezentujące świat kultury, sztuki i biznesu. Były przedstawicielki organizacji pożytku publicznego, policjantki oraz emerytki. Celem konferencji jest aktywacja środowisk kobiecych w naszym regionie. Łamanie stereotypów i uprzedzeń, wywołanie dyskusji, dzielenie się spostrzeżeniami oraz szukanie dobrych rozwiązań. Takie pozytywne rozwiązania znalazła w swoim życiu Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”.

GALERIA FOTOGRAFII

– Uprawiałam sporty, byłam okazem zdrowia i nieoczekiwanie dowiedziałam się, że mam raka piersi. Wygrałam walkę i zaczęłam pomagać innym kobietom, których dotknęła choroba – mówiła Krystyna Wechmann.

Krystyna Wechmann przyszła na konferencję ze swoimi koleżankami – amazonkami i wolontariuszkami. Obecnie na terenie kraju działa 207 klubów prowadzonych właśnie przez nie. Dzięki wolontariuszkom i akcjom edukacyjnym prowadzonym przez Federację dziś blisko 80 % kobiet zgłosiło się na badania mammograficzne.

Pozytywny wydźwięk miało także wystąpienie „Poraniona kobiecość” Agnieszki Kalugi, blogerki, pisarki i wolontariuszki hospicjum palium, która założyła Stowarzyszenie „Matki po stracie”.

– Z każdej traumy wyciągamy wnioski i doświadczenie, które może być pomocne innym. Kiedy sami coś przeżyliśmy, wówczas łatwiej nam pomagać i wzbudzać zaufanie – mówiła autorka bloga Zorkownia.

Z kolei o nierównościach, stereotypowym myśleniu opowiadała Justyna Lachor – Adamska, doradczyni pełnomocniczki rządu ds. równego traktowania.

– W swojej pracy zawsze podkreślam, że osoby z niepełnosprawnością muszą przede wszystkim mieć świadomość swoich praw (…) Chcę, żeby ludzie najpierw widzieli mnie, a dopiero później mój wózek, jednak najtrudniej zmienić mentalność ludzi – tłumaczyła

Opowiadała też, jak lekarze nie chcieli złożyć jej złamanej nogi, tłumacząc: „Przecież pani i tak nie będzie chodzić”.

O tym, w jaki sposób integrować i zaktywizować mieszkańców swojej małej ojczyzny mówiła Maryla Bidzińska, sołtys wsi Stare Oborzyska.

– Nie chciałam być sołtysem, który tylko pobiera podatki, bo to potrafi każdy. Chciałam działać i mam nadzieję to mi się udaje – przekonywała pokazując swoją prezentację „Nasza mała ojczyzna”.

Pani sołtys zorganizowała dziesiątki akcji i projektów dla najmłodszych i najstarszych mieszkańców tej położonej niedaleko Kościana wsi.

Z kolei Elżbieta Książek, zastępca dyrektora Poznańskiego Parku Naukowo – Technologicznego Fundacji Uniwersytetu im. A. Mickiewicza opowiadała, jakie wartości przyświecają jej w pracy i życiu.

– Nigdy nie interesował mnie wyścig szczurów i korporacyjne zasady pracy. Człowiek powinien wiedzieć, co daje mu szczęście i go rozwija. (…) Uważam, że dobre stosunki w grupie, oparte na partnerskich zasadach przynoszą najlepsze efekty – mówiła.

Wszystkim prelegentkom podziękował wicewojewoda Przemysław Pacia. Każdej pani wręczył bukiet wiosennych kwiatów.

– Jestem bardzo podbudowany pozytywną energią, która unosiła się na sali sesyjnej, gdy panie opowiadały o swoich doświadczeniach. Przesłanie było bardzo jasne i klarowne, nawet najbardziej traumatyczne przeżycia można przetrwać i na nich budować coś nowego i dobrego. Nigdy nie należy się załamywać, ale szukać pozytywów. – powiedział wicewojewoda dziękując wszystkim uczestniczkom projektu „Siła jest w nas”.

Konferencji zawsze towarzyszy zbiórka charytatywna. W tym roku pieniądze zbierane do puszek zostały przeznaczone na zakup windy dla poznańskiej szkoły „Zawsze razem” do której uczęszcza młodzież ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i dysfunkcjami narządów ruchu. O pracy w tej placówce opowiedziały Maria Warda i Magdalena Stawiarska.

Uczestniczki konferencji mogły także obejrzeć indywidualną wystawę akwareli autorstwa Emilii Domańskiej, laureatki licznych konkursów w kraju i zagranicą. Autorka ze swadą opowiadała, skąd ma pasję do malowania.

Piątkowe spotkanie zakończyło się ciekawym, artystycznym akcentem. Popularne i lubiane utwory z różnych klimatów muzycznych we własnej interpretacji ekspresyjnie zaśpiewała poznańska wokalistka Natalia Kraśkiewicz, a akompaniował Andrzej Obremski.

Kolejna czwarta już konferencja odbędzie się za rok.

Źródło: http://www.pacia.com.pl