13 kwietnia 2015 roku w Poznaniu odbyły się obchody 75. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i drugiej masowej zsyłki Polaków na Sybir. Obchody rocznicowe rozpoczęły się Mszą Świętą, sprawowaną w intencji Polaków pomordowanych na Wschodzie w kościele oo. Dominikanów w Poznaniu. Po uroczystej Mszy Świętej uczestnicy przemaszerowali pod pod Pomnik Katynia i Sybiru gdzie rozpoczęły się główne uroczystości.

– Pod tym pomnikiem czcimy pamięć bestialsko zamordowanych strzałem w tył głowy w lasach katyńskich: oficerów wojska polskiego, policjantów, księży i funkcjonariuszy państwowych. Oddajemy też hołd tym, którzy zostali wywiezieni w pustkę Syberii i Kazachstanu na głód, poniewierkę i powolne konanie – mówił na uroczystości Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźnik

 Licznie zgromadzone poczty sztandarowe, kombatanci, zaproszeni goście, samorządowcy, delegacje służb mundurowych, mieszkańcy Poznania i całej Wielkopolski uczestniczący w uroczystości są świadectwem, że pomimo upływu 75 lat pamięć o tej tragedii jest wciąż żywa, że jej ofiary nie zostaną zapomniane.