OLIMPIADA MŁODYCH PRODUCENTÓW ROLNYCH

 

Damian Dyderski uczeń Zespołu Szkół Przyrodniczo-Politechnicznych w Marszewie zwyciężył w wojewódzkim etapie Olimpiady Młodych Producentów Rolnych. Razem z pięcioma finalistami konkursu będzie reprezentować województwo wielkopolski w finale krajowym, który już pod koniec marca dobędzie się w Kielcach.  Organizatorem zmagań jest Związek Młodzieży Wiejskiej. 

 

Olimpiada Młodych Producentów Rolnych skierowana jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów którzy są właścicielami lub współwłaścicielami gospodarstw rolnych oraz dla rolników do 40-stego roku życia. W tegorocznych zmaganiach wojewódzkich wzięło udział 50 osób z różnych części Wielkopolski. Obok uczniów, do testu sprawdzającego wiedzę, zasiedli ich nauczyciele oraz osoby indywidualne.

– Jest to Olimpiada z szeroko rozumianej wiedzy rolniczej zarówno praktycznej jak i teoretycznej. Tematyka samej Olimpiady pokazuje jakie zagadnienia są obecnie preferowane w rolnictwie, mówimy tu o Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich mówimy o płatnościach bezpośrednich. O tym z czego młodzi rolnicy mogą skorzystać. To wszystko  jest zawarte w testach, które wypełniają młodzi ludzie  uczestniczący w finale wojewódzkim Olimpiady Młodych Producentów Rolnych – wyjaśnia Karol Mac, prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Młodzieży Wiejskiej Wielkopolska.

W teście nie zabrakło też pytań dotyczących produkcji roślinnej i zwierzęcej, mechanizacji rolnictwa, ochrony środowiska i odnawialnych źródeł energii czy zarządzania gospodarstwem rolnym. Olimpiada każdego roku odbywa się w innym powiecie.

W tym roku  finał zorganizowano w gościnnych murach Zespołu Szkół Ekonomiczno – Usługowych w Żychlinie w powiecie konińskim. Przewodniczącym jury był Andrzej Bobrowski dyrektor Agencji Rynku Rolnego w Poznaniu. Nagrody ufundowali ARR, Urząd Marszałkowski, Urząd Wojewódzki, ANR, ARiMR, ODR i WFOŚiGW. Urząd Wojewódzki reprezentowała Pani Wicewojewoda Dorota Kinal, które przekazała nagrody i okolicznościowe dyplomy, a także pogratulowała uczestnikom przede wszystkim pasji. Podkreśliła, że uczestnicy wybrali zawód, który daje wiele satysfakcji i cieszy się szacunkiem społecznym.

Patronat nad Olimpiadą objął Andrzej Grzyb, poseł do Parlamentu Europejskiego, który w nagrodę zaprosił zwycięzcę do Brukseli.

Finał krajowy Olimpiady Młodych Producentów Rolnych odbędzie się 26 i 27 marca podczas XX Międzynarodowych Targów Techniki Rolnej „AGROTECH” w Kielcach. Wielkopolskę będą reprezentować:

– Damian Dyderski z Zespołu Szkół Przyrodniczo-Politechnicznych w Marszewie (powiat pleszewskie) -I miejsce 

-Leszek Krawczyk z Zespołu Szkół nr 2 w Ostrzeszowie – II miejsce

– Stanisław Dymek z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Brzostowie (powiat pilski) – III miejsce

– Mariusz Szymański, uczestnik indywidualny – IV miejsce

– Marcin Borowczyk z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Koźminie Wielkopolskim i Krzysztof Denkowski Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Kaczkach Średnich (powiat turecki) – V miejsce.

 W Olimpiadzie udział wzięli także przedstawiciele szkół z Liskowa, Żychlina, Gniezna i Powiercia.  

{AG}młody_producent{/AG}