Ofiary przestępstw są wśród nas

Jak rodzi się przemoc w rodzinie? Kim jest ofiara przestępstwa? Jak jej pomóc? m. in. takie pytania padały w czasie debaty społecznej „Ofiary przestępstw”, w której wziął udział wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia.

Policjanci, prawnicy, pracownicy socjalni, członkowie organizacji pozarządowych, przedstawiciele świata nauki oraz urzędnicy, nauczyciele, wychowawcy i młodzież a także mieszkańcy Kalisza spotkali się by dyskutować o ofiarach przestępstw. Wśród zaproszonych gości obok wicewojewody Przemysława Paci był komendant główny policji, nadinspektor Marek Działoszyński oraz szef wielkopolskich policjantów inspektor Rafał Batkowski.

Wczoraj aula Wydziału Pedagogiczno – Artystycznego Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Kaliszu, w której odbywała się debata była wypełniona do ostatniego miejsca.

W czasie spotkania uczestnicy prezentowali swoje poglądy, punkty widzenia i sposoby walki z przestępczością. Wielu opowiadało o swoich własnych doświadczeniach. Dzielili się swoimi pomysłami dotyczącymi zmniejszenia przestępczości zwłaszcza wśród młodych ludzi.
– Młodzież uczy się od autorytetów. Ważne, żebyśmy my dorośli byli dla nich wzorcami i autorytetami. Do młodych raczej nie trafiają słowne argumenty, ale to w jaki sposób starsze pokolenie się zachowuje, jakie propaguje wartości. (…) A przede wszystkim czy rodzice i opiekunowie poświęcają dzieciom wystarczająco dużo jakościowego czasu – mówił wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia.
Wicewojewoda podzielił też zdanie innych uczestników dyskusji, którzy wyrazili pogląd, że w profilaktyce i walce z przestępczością ważna jest współpraca wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, organizacji pozarządowych oraz lokalnych społeczności.
Uczestnicy debaty wypełnili też specjalną ankietę, na podstawie której zostanie sporządzony raport z debaty. Tego typu wspólne rozmowy zostały zainicjowane po raz pierwszy. Debatę zorganizowała Komenda Miejska Policji w Kaliszu.

Źródło: http://www.pacia.com.pl

{flike}