Oborniki: Konferencja prasowa o funduszach z europejskiego budżetu dla Wielkopolski

15 lutego w Obornikach Wielkopolskich odbyła się konferencja prasowa z udziałem polityków Polskiego Stronnictwa Ludowego dotycząca środków finansowych jakie może otrzymać województwo wielkopolskie z wynegocjowanego przed tygodniem budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020.

W konferencji udział wzięli: Wicemarszałek Sejmu RP Eugeniusz Grzeszczak, Prezes Zarządu Wojewódzkiego PSL Woj. Wlkp., Poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb, Wicemarszałek Woj. Wlkp. Wojciech Jankowiak, Członek Zarządu Woj. Wlkp., Wiceprezes ZW PSL Woj. Wlkp. Krzysztof Grabowski, Wiceprezes ZW PSL Woj. Wlkp., , Prezes Zarządu Powiatowego PSL w Obornikach Krzysztof Paszyk oraz Wiceprezes ZW PSL Woj. Wlkp., Prezes ZP PSL w Gostyniu Andrzej Kubiak.

„To obiektywne wskaźniki, będą decydowały o tym ile przypadnie dla Wielkopolski z Funduszu Spójności i ile przypadnie na Wspólnotową Politykę Rolną. Ogólna ocena tego co zostało podjęte w Brukseli jest dobra” – mówił Poseł Andrzej Grzyb.

„Oczywiście nowy budżet jest sukcesem. Po raz pierwszy w historii mamy niższy budżet dla Unii Europejskiej ale dla Polski wyższy” – dodał Wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak.

Jak podkreślił Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak dominującą kwestią dla województwa w nowej perspektywie budżetowej będzie przede wszystkim rozwój przedsiębiorczości czy wsparcie prac naukowo badawczych. „Przed nami konsultacje społeczne. Najważniejsze to pobudzenie Polski obywatelskiej dla jak najlepszych decyzji, odpowiednio wykorzystać pozyskane środki” – zaznaczył Wicemarszałek Jankowiak.

Najwięcej pieniędzy z puli przyznanej Polsce trafi do Funduszu Spójności z którego będą finansowane inwestycje m.in. infrastruktura oraz Wspólna Polityka Rolna. Jak podkreślili uczestnicy konferencji, od 2014 roku wzrosną dopłaty bezpośrednie zbliżając się do poziomu obowiązującego w krajach tzw. „Starej Unii”. Na konkretna sumę jak przypadnie z budżetu Wielkopolsce trzeba będzie jeszcze poczekać. W poprzednim budżecie otrzymaliśmy 13 miliardów zł, obecnie Urząd Marszałkowski liczy, że pieniędzy będzie 1/3 więcej.

Tematem, który poruszony został podczas konferencji była również sprawa Sądu Rejonowego w Obornikach. Sprawą reorganizacji sądów rejonowych została skierowana do Trybunału Konstytucyjnego. Wnioski o zbadanie zgodności przepisów z ustawa zasadniczą złożyli posłowie PSL.

Link: www.tvp.pl/poznan – TELESKOP [5:48]

GALERIA FOTOGRAFII:

Oprac. Kinga Kołodziejczak