Obchody 500 lecia Piły

W dniu 4 marca 2013 r. w Regionalnym Centrum Kultury Fabryka Emocji odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Piły z okazji 500-lecia miasta. W obchodach rocznicowych uczestniczył Poseł do PE Andrzej Grzyb.

Eurodeputowany w swoim wystąpieniu podkreślił, że taki Jubileusz to niepowtarzalna okazja, aby bliżej przyjrzeć się dziejom miasta, przypomnieć sobie interesujące postacie z nim związane, odkryć na nowo miejsca, które stanowią o specyfice i oryginalności Piły. „Każde miasto posiada bogatą historię. To historia pokazuje nam przemiany, jakie zachodziły przez lata w życiu minionych pokoleń, ich troskę o rozwój społeczny, kulturalny, gospodarczy i moralny.

Najważniejszym jednak jest to, by nigdy nie zapomnieć o tym, co otrzymaliśmy w darze od naszych przodków, jednym z piękniejszych akcentów pamięci o przeszłości są właśnie jubileusze nadania praw miejskich. Nasza  polska samorządność jest sukcesem i to sukcesem znaczącym. Nasz samorząd musi być przejrzysty i sprawny, a ludzie muszą uwierzyć  w kompetencje, dobrą wolę i uczciwość tych, którym powierzyli swoje sprawy” – mówił Poseł Grzyb.

W uroczystości uczestniczyli m.in. prof. Tomasz Nałęcz – doradca Prezydenta RP ds. historii i dziedzictwa narodowego, a także pilscy parlamentarzyści, honorowi obywatele Piły, byli radni, przedstawiciele samorządów, pilskich parafii, organizacji pozarządowych, oświaty, przedsiębiorców, służb mundurowych, sportu, kultury, zaprzyjaźnionych z Piłą miast, a także liczni mieszkańcy Piły – ci obecni, a także i ich potomkowie.

Zdjęcie pochodzi ze strony: www.pila.naszemiasto.pl

Galeria fotografii dostępna na stronie: www.pila.naszemiasto.pl: 500-lecie Piły uroczysta sesja Rady Miasta i msza za miasto