O transplantologii bez tajemnic

Dziś rozpoczął się kolejny etap kampanii społecznej „Drugie życie”, w której wzięli udział uczniowie z trzydziestu dwóch szkół. Poznawali medyczne i prawne aspekty przeszczepiania narządów. Od lat w kampanii uczestniczy wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia.

Młodzież z całego województwa wypełniła Salę Sesyjną Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. W czasie szkolenia zapoznała się z podstawową wiedzą na temat transplantacji. Można było porozmawiać z osobami, które żyją z przeszczepionym narządem, lekarzami oraz poznać stanowisko kościoła na temat transplantacji. Wicewojewoda Przemysław Pacia, podziękował młodzieży za tak liczny udział w kampanii. Podkreślił, że właśnie młodzi ludzie, których cechuje tolerancja i otwartość mogą obalać mity dotyczące przeszczepów.

Uczniowie wysłuchali ciekawych wykładów i prezentacji oraz otrzymali niezbędne materiały promocyjno – informacyjne. Teraz przez trzy miesiące będą przygotowywać i wymyślać własne kampanie, których celem jest propagowanie wiedzy o transplantologii. Najbardziej kreatywne rozwiązania zostaną wyłonione i nagrodzone w czerwcu tuż przed końcem roku szkolnego.

W Polsce wciąż przeprowadza się za mało przeszczepów, w porównaniu z innymi krajami Europy. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak organów, wynikający m. in. z niskiej świadomości społecznej. W naszym kraju średnio na przeszczep pacjenci czekają dwa lata. Obecnie na nową nerkę, płuco czy serce oczekuje blisko 2400 chorych.

Więcej informacji na www.drugiezycie.org.pl

Źródło: www.pacia.com.pl

GALERIA FOTOGAFII: