Trzeba powiedzieć wprost: Polski Ład to jest przede wszystkim podwyżka podatków. To jest podwyżka danin dla tych, którzy pracują najciężej, aby budować polską gospodarkę. Nie zagłosujemy za żadną ustawą, wprowadzającą podwyżkę podatków dla polskich przedsiębiorców, a nasze projekty o kwocie wolnej od podatku oraz o emeryturze bez podatku powinny być procedowane jako samodzielne ustawy – mówili w Sejmie ludowcy.

Polska uplasowała się na 2. miejscu w Europie i na 10. na świecie wśród państw posiadających najbardziej złożone przepisy regulujące prowadzenie biznesu, wynika z raportu TMF Group „Global Business Complexity Index 2021”. To najgorszy wynik Polski w historii.

– Znaleźliśmy się w gronie takich państw jak Brazylia, Meksyk, Kolumbia, Boliwia, Kostaryka, Turcja czy Indonezja. A co na to nasz rząd? Nasz rząd proponuje w Polskim Ładzie 700-stronicową nowelizację podatkową od 1 I 2022. Są to przede wszystkim podwyżki podatków. Polska dalej będzie pięła się w tym rankingu nieprzyjaznym biznesowi – mówił w Sejmie poseł PSL, Krzysztof Paszyk.

Według zapowiedzi „Polski Ład” miał wspierać i wzmacniać polski biznes, ale okazuje się, że to przede wszystkim wyższe podatki dla tych, którzy najciężej pracują.

– Protestujemy przeciw takiemu lekceważeniu przedsiębiorców, które ma już miejsce nie pierwszy raz. Według zapowiedzi „Polski Ład” miał wspierać i wzmacniać polski biznes, ale praktyka pokazuje, że tak nie będzie. Zwracamy uwagę panu premierowi, że to polscy przedsiębiorcy wypracowują wzrost gospodarczy. To z ich pracy rząd realizuje swoje obietnice. Nie można tak lekceważyć tych, którzy wypracowują pieniądze na funkcjonowanie państwa – stwierdził Krzysztof Paszyk.

– Będziemy składać konkretne poprawki do tej skandalicznej ustawy. Będziemy chcieli wyłączenia ustawy podnoszącej kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł oraz ustawę o emeryturze bez podatku z tego „pomieszania z poplątaniem”. Te ustawy są już złożone przez nas w Sejmie i powinny być procedowane oddzielnie. Nie zagłosujemy za żadnym projektem, który będzie miał w swoim zapisie podwyżkę podatków dla polskich przedsiębiorców –zapowiedział rzecznik prasowy PSL, Miłosz Motyka.

Rzecznik PSL przypomniał również Ustawę antykorupcyjną.

– Dzisiaj mówimy też „Sprawdzam!” rządowi PiS – rządowi, który uchwałą partyjną próbował nauczyć swoich partyjnych kolegów i działaczy uczciwości. Teraz chcą opóźnić wejście w życie Ustawy Antykorupcyjnej. Złożymy poprawkę, by weszła w tej kadencji Sejmu. Jeśli PiS-owi rzeczywiście zależy na tym, żeby zabronić swoim członkom dojenia spółek skarbu państwa to niech to zrobią od tej kadencji – podkreślił Miłosz Motyka.

żródło: https://www.psl.pl/nowy-lad-to-wzrost-podatkow-i-niejasne-przepisy/