Niezależne, aktywne, przedsiębiorcze

Na zaproszenie Wicewojewody Wielkopolskiego Przemysława Paci Senator RP Andżelika Możdżanowska była prelegentką podczas konferencji „Ach te…kobiety” pod hasłem „Niezależne, aktywne, przedsiębiorcze”.

Patronat nad konferencją objęła Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Pełnomocniczka ds. Równego Traktowania. Konferencja skierowana była do kobiet z całej Wielkopolski, ukazując jak wiele pasji i zaangażowania jest w Wielkopolankach reprezentujących różne poglądy, profesję oraz środowiska zawodowe. W naszym regionie kobiety działają bardzo prężnie – od biznesu po kulturę, sztukę, politykę, a także wolontariat; są też inicjatorkami wielu ciekawych i bardzo ważnych społecznych przedsięwzięć.

Źródło: www.mozdzanowska.pl

Kobiety ufajcie kobietom

Kobieta może być spełniona zawodowo i być szczęśliwą w życiu prywatnym. Jedno nie wyklucza drugiego. Jak pogodzić pracę z rolą mamy mówiły uczestniczki II Konferencji „Ach te kobiety” zorganizowanej przez wicewojewodę wielkopolskiego Przemysława Pacię.

Z okazji Święta Kobiet wicewojewoda zaprosił do sali sesyjnej Urzędu Wojewódzkiego panie reprezentujące różne zawody, środowiska i organizacje.

– Spotkanie ma być platformą wymiany doświadczeń, integrować środowiska kobiece, ułatwiać kontakty i burzyć stereotypy dotyczące ról społecznych – mówił wicewojewoda.

Natalia Marciniak – Madejska na co dzień działa w Środowiskowym Domu Samopomocy „Kamyk” w Poznaniu. Cały czas szuka środków na działalność ośrodka. Ostatnio wymyśliła spektakularną akcję charytatywną „Litr paliwa, zamiast piwa”. W swojej prezentacji pokazała, jaką przeszła drogę od pomysłu do realizacji. Celem projektu jest zbieranie paliwa potrzebnego na dowóz podopiecznych na rehabilitację. Za pomocą specjalnej strony internetowej lub wysyłając SMSa można wesprzeć akcję. Litr paliwa kosztuje mniej więcej tyle, ile małe piwo w pubie. Dotychczas udało się zebrać pieniądze na blisko 2 tysiące litrów. W trakcie prezentacji uczestniczki mogły również „zatankować” wysyłając SMSa i wspomóc dojazd niepełnosprawnych, a także obejrzeć wzruszający film dokumentalny „Ja kocham” w którym zagrali podopieczni „Kamyka”. Mowa w nim o kobietach, miłości i związkach.

Matka, żona, pani prezes

Przedsiębiorczości Natalii mógłby pogratulować niejeden menager. Właśnie swoimi doświadczeniami w biznesie dzieliła się Agnieszka Musiał, prezes zarządu DBL Wynajem Odzieży Roboczej.

– Dzisiaj kobieta musi pełnić wiele ról. To, że osiąga sukces jako szef, że jest dobrą mamą i żoną oraz zawsze sobie radzi, nie znaczy, że nie potrzebuje męskiego wsparcia, silnego ramienia partnera czy męża – tłumaczyła.

Bez wątpienia sukces osiągnęła też Anna Orska, projektantka biżuterii. Opowiadała jak ważna w biznesie jest wiara w siebie, determinacja i umiejętność współpracy z innymi. Otwarcie na drugiego człowieka przejawia się w twórczości pisarki Teresy Tomsi. Współpraca niezmiernie ważna jest też dla Marty Szajnik – Szczepański, lekarki i naukowca, która specjalizuje się w badaniach nad m.in. rakiem szyjki macicy. Mama 3-letnich bliźniaczek pracuje w szpitalu, prowadzi badania naukowe i robi wiele innych rzeczy. Jej wzorcem jest amerykańska profesor polskiego pochodzenia Theresa L. Whiteside, która mimo 74 lat jest nadal czynna zawodowo. Doktor Szajnik pracowała z nią w Stanach Zjednoczonych.

Szklany sufit

W prezentacjach panie często mówiły o stereotypach, które wciąż dominują w społeczeństwie. Iwetta Andruszkiewicz z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w swoim wykładzie podkreślała, że nadal kobiety na wiele stanowisk zarządczych patrzą przez tzw. szklany sufit z pozycji podłogi, ponieważ są dla nich niedostępne. Często zarabiają mniej od mężczyzn, a panie, które zajmują się domem są postrzegane, jako osoby mniej wartościowe. O sposobach burzenia stereotypów i swoich doświadczeniach mówiła feministka i prezeska Stowarzyszenia Konsola Aleksandra Sołtysiak – Łuczak.

– Gdy urodziłam trojaczki, często słyszałam: „Jak sobie poradzisz? Jak wrócisz do pracy”. Nigdy nie słyszałam: „Super jesteś mamą trojaczków, na pewno jesteś szczęśliwa i dumna” – zwierzała się Anna Wyrwa, dziennikarka.

Senator Anżelika Możdżanowska, gdy rozpoczynała przygodę z polityką, musiała najpierw przekonać do siebie swoich partyjnych kolegów, że jest odpowiednią osobą do reprezentowania partii, a dopiero później wyborców. Dziś potrafi łączyć rolę matki i osoby aktywnej w polityce. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że kobiety powinny mieć do siebie więcej zaufania, wówczas łatwiej im będzie realizować się na wielu płaszczyznach aktywności zawodowej.

– Zaufania nie można kupić na rynku. Na nie każdy musi sobie zapracować – wtórowała Krystyna Babiak, dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu

Mecenas Babiak przypomniała też, że gdy obejmowała w 1995 roku funkcję dziekana była jedyną kobietą na tym stanowisku. Dziś na 19 izby, 11 kierują kobiety – prawniczki.

Panie pokazały, że nie tylko są niezależne i przedsiębiorcze, ale mają również wrażliwe serca. Wzięły udział w licytacji modnej torebki przekazanej na aukcję przez aktorkę Kasię Bujakiewicz oraz sukienki Aldony Orman, łudząco przypominającej suknię Marilyn Monroe z filmu „Mężczyźni wolą blondynki”. Na zakończenie każda z pań otrzymała od wicewojewody symbolicznego kwiatka.

Konferencji towarzyszyła wystawa prac poznańskiej artystki Joanny Bobrzyk pod tytułem „Obrazy pocieszenia” . Wystawę można oglądać do 15 marca br. na antresoli urzędu.

Źródło: www.pacia.com.pl – Kobiety ufajcie Kobietom