NIEKORZYSTNE DLA POLSKI GŁOSOWANIE WS. WYDOBYCIA GAZU ŁUPKOWEGO

Pol­scy eu­ro­de­pu­to­wa­ni w ostrych sło­wach kry­ty­ku­ją wynik gło­so­wa­nia w spra­wie wy­do­by­cia gazu łup­ko­we­go w Par­la­men­cie Eu­ro­pej­skim. Nie­wy­klu­czo­ne jed­nak, że osta­tecz­ne ure­gu­lo­wa­nie tej spra­wy prze­cią­gnie się w cza­sie. „Zwiększenie wymagań związanych z wydobyciem gazu łupkowego, jest błędem” – mówi w rozmowie z Onetem Poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb.

Par­la­ment Eu­ro­pej­skie opo­wie­dział się dziś za obo­wiąz­kiem prze­pro­wa­dza­nia przez in­we­sto­rów peł­nej oceny od­dzia­ły­wa­nia na śro­do­wi­sko pro­jek­tów po­szu­ki­wa­nia gazu łup­ko­we­go z uży­ciem szcze­li­no­wa­nia hy­drau­licz­ne­go. Zda­niem ko­men­ta­to­rów, wy­dłu­ży to pro­ces wy­do­by­cia gazu łup­ko­we­go oraz zwięk­szy kosz­ty jego eks­plo­ata­cji.

„Ra­port w PE o lup­kach prze­gło­so­wa­ny. Nie­ste­ty” – na­pi­sał na Twit­te­rze zaraz po ogło­sze­niu wy­ni­ków gło­so­wa­nia eu­ro­de­pu­to­wa­ny PJN Marek Mi­gal­ski.

„Prze­gra­li­śmy, bo zo­sta­ła za­ak­cep­to­wa­na po­praw­ka wy­ma­ga­ją­ca kosz­tow­nej oceny wpły­wu na śro­do­wi­sko już na eta­pie badan eks­plo­ra­cyj­nych” – oce­nił ze swo­jej eu­ro­de­pu­to­wa­ny PO Rafał Trza­skow­ski. „Zdro­wy roz­sa­dek prze­gry­wa, na­wie­dzo­ny eko­ter­ro­ryzm górą” – stwier­dził ko­lej­ny eu­ro­po­seł Plat­for­my Krzysz­tof Lisek.

Rów­nież w oce­nie eu­ro­de­pu­to­wa­ne­go PSL An­drze­ja Grzy­ba, przy­ję­te przez Par­la­ment Eu­ro­pej­ski „zwięk­sze­nie wy­ma­gań” zwią­za­nych z wy­do­by­ciem gazu łup­ko­we­go, jest „błę­dem”.  Po­li­tyk za­zna­czył jed­nak, że jest to pierw­sze czy­ta­nie i, że „liczy na zmia­nę sta­no­wi­ska Par­la­men­tu”.

Pro­jekt do­ty­czą­cy ob­ostrzeń w wy­do­by­ciu gazu zo­stał przy­go­to­wa­ny przez wło­skie­go eu­ro­po­sła An­dreę Za­no­nie­go z li­be­ral­nej frak­cji ALDE. Eu­ro­pej­ska ko­mi­sarz ds. dzia­łań kli­ma­tycz­nych Con­nie He­de­ga­ard już wcze­śniej pod­kre­śla­ła, że eks­plo­ata­cja tego su­row­ca musi od­by­wać się „na za­sa­dach przy­ja­znych dla śro­do­wi­ska na­tu­ral­ne­go”. Jak na razie nie wia­do­mo jed­nak, kto bę­dzie do­ko­ny­wał au­dy­tu do­ty­czą­ce­go wpływ wy­do­by­cia gazu na śro­do­wi­sko na­tu­ral­ne.

Nie wia­do­mo także, czy Par­la­ment Eu­ro­pej­ski zdąży ure­gu­lo­wać osta­tecz­nie spra­wę wy­do­by­cia tego su­row­ca w obec­nej ka­den­cji, jako że już wio­sną 2014 roku od­bę­dą się wy­bo­ry eu­ro­pej­skie. Wśród państw eu­ro­pej­skich, które chcą eks­plo­ato­wać gaz łup­ko­wy, są Pol­ska, Wiel­ka Bry­ta­nia i Dania. Z kolei Fran­cja, Niem­cy i Buł­ga­ria ogło­si­ły me­mo­ran­da na wy­do­by­cie gazu łup­ko­we­go z po­wo­du tro­ski o śro­do­wi­sko na­tu­ral­ne. Gaz łup­ko­wy wy­do­by­wa­ją za to Ame­ry­ka­nie, dzię­ki czemu w Sta­nach Zjed­no­czo­nych spa­dły ceny gazu, a ame­ry­kań­ski PKB po­więk­szył się o 1 proc.

Pol­scy eu­ro­po­sło­wie wie­lo­krot­nie wska­zy­wa­li, że wy­do­by­cie gazu łup­ko­we­go jest wiel­ką szan­są dla Pol­ski w dzie­dzi­nie bez­pie­czeń­stwa ener­ge­tycz­ne­go. We wcze­śniej­szej roz­mo­wie z One­tem Krzysz­tof Lisek mówił, że „gaz łup­ko­wy za­pew­ni Pol­sce mocną po­zy­cję na are­nie mię­dzy­na­ro­do­wej”. – Mu­si­my prze­ko­nać do tego po­my­słu inne pań­stwa, bo Eu­ro­pa nie może po­zo­stać za­kład­nicz­ką ro­syj­skie­go gazu – pod­kre­ślał eu­ro­de­pu­to­wa­ny PO, ar­gu­men­tu­jąc, że Unia Eu­ro­pej­ska musi ogra­ni­czyć ga­zo­wy mo­no­pol Rosji.

(PG)

Źródło: www.wiadomosci.onet.pl – Niekorzystne dla Polski głosowanie ws. wydobycia gazu łupkowego

{flike}