Kreatywność młodych ludzi była imponująca. Promowali transplantologię na ulicach, w parkach, podczas wydarzeń społeczno – kulturalnych, a nawet w klasztorze i przedszkolu. Pisali artykuły, robili zdjęcia, kręcili teledyski. Uczniowie z Gostynia wymyślili m. in. hasło: „Nerka moja, radość twoja”.  A ich koledzy z Puszczykowa zorganizowali cykl wydarzeń „Solidarni z osobami oczekującymi na przeszczep”.

W sumie w projekcie uczestniczyły 32 szkoły z całej Wielkopolski. Wczoraj ich uczniowie zostali zaproszeni do sali sesyjnej urzędu wojewódzkiego na finał akcji.

Opowiadali o przeprowadzonych akcjach, zrealizowanych pomysłach. Rozdali ponad 40 tysięcy oświadczeń woli i ze swoim przekazem dotarli do co najmniej 100 tysięcy Wielkopolan. Wszystko po to, żeby wyjaśniać, tłumaczyć i zachęcać do oddawania narządów do przeszczepów. Młodych ludzi komplementował wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia.

Gdy oglądam programy informacyjne lub czytam codzienna prasę odnoszę wrażenie, że w Polsce dzieją się tylko złe rzeczy. Jesteście żywym dowodem, że to nieprawda, w naszym kraju jest wielu ludzi, którzy zamiast narzekać pracują i robią coś pożytecznego, ludzie tacy jak Wy. (…) Wszyscy jesteście zwycięzcami, ponieważ bierzecie udział w czymś najważniejszym – pomocy drugiemu człowiekowi. – mówił wicewojewoda.

Następnie wspólnie z dr Maciejem Głydą, głównym konsultantem medycznym kampanii i Martą Andrzejewską z Fresenius Medical Care Polska – organizatora akcji wręczyli uczniom wyróżnienia i symboliczne czeki o wartości tysiąca złotych każdy. Pieniądze uczniowie przekażą na wybrane przez siebie cele charytatywne.

Zwycięskie szkoły to: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wągrowcu, Zespół Szkół w Puszczykowie i Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu. Wyróżnienia otrzymały: ZSP w Wyrzysku, ZSP nr 3 w Pile, X LO w Poznaniu, SZ im. M. Kopernika w Koninie, ZSOiZ w Krobi, I LO w Gnieźnie, ZSP w Zagórowie, II LO w Ostrowie Wielkopolskim, ZSO w Jarocinie, ZS nr 1 we Wronkach, I LO w Rawiczu, ZSLG w Chodzieży.

W Polsce nadal na przeszczep czeka ponad 2500 ludzi. Najwięcej, bo ponad 1800 pacjentów oczekuje na transplantację nerki lub wątroby. Każda  akcja propaguje wśród społeczeństwa wiedzę o idei oddawania szpiku i przeszczepianiu narządów. Kampania „Drugie życie” została zorganizowana po raz piąty.